Zrównoważona konsumpcja

Nawet najlepsze rozwiązania technologiczno-organizacyjne i finansowe dotyczące transformacji gospodarki na niskoemisyjną nic nie dadzą, jeżeli nie będzie zrozumienia i przyzwolenia społecznego na takie działania.

Konieczne jest przekonanie każdego obywatela do takich rozwiązań i zachęcenie do ich wdrażania w życiu prywatnym oraz zawodowym. Wiedząc o tym, Ministerstwo Gospodarki w projekcie Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN) poświęciło tym zagadnieniom szczególną uwagę, dedykując im jeden z pięciu celów szczegółowych, tj. aż 20% zasadniczej części programu, czyli tej, która określa priorytety i działania.

Cel szczegółowy projektu

Celem szczegółowym jest ?Promocja wzorców zrównoważonej konsumpcji?. Generalnie zrównoważona konsumpcja to temat spychany na margines nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. Jeżeli jest podejmowany, to z reguły ogólnie, bez proponowania konkretnych działań. Czasami pojęcie zrównoważonej konsumpcji jest mylnie utożsamiane z prostym ograniczaniem konsumpcji, a to może prowadzić do negatywnych skutków gospodarczych, co jest nie do zaakceptowania. Zrównoważona konsumpcja to głęboka zmiana jakościowa, rozwój nowych potrzeb konsumpcyjnych, które mogą zapewnić wyższy standard życia. Oczywiście zrównoważona konsumpcja to także eliminowanie nadmiernej, niepotrzebnej konsumpcji, która przyczynia się...