Zrównoważone przedsiębiorstwo w gospodarce cyrkularnej
Jednym z polskich priorytetów rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego jest ?Zrównoważona produkcja przemysłowa?. Wyróżniono to zagadnienie ze względu na istotną rolę przemysłu w polskiej gospodarce, a także potrzebę kształtowania nowych możliwości jego rozwoju.
Pod koniec 2015 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat pt. ?Zamknięcie obiegu ? plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym?. Jest to zbiór wizji i wytycznych, które mają przyczynić się do zmiany modelu gospodarczego w krajach UE. Zamknięcie obiegu oznacza wytwarzanie takich towarów, które można wielokrotnie zawracać do obiegu. Proponowane działania skupiają się na kilku priorytetowych obszarach, takich jak: tworzywa sztuczne, odpady żywności, surowce krytyczne, odpady rozbiórkowe czy budowlane, a także biomasa i bioprodukty. Wdrażanie idei GOZ-u wymaga rozwoju innowacyjnych rozwiązań technologicznych, z czym wiąże się określenie reindustrializacji. Wymaga także nowego spojrzenia na produkt, z uwzględnieniem wszystkich etapów jego życia, w szczególności w zakresie projektowania, produkcji, konsumpcji, zbierania odpadów, a także powtórnego ich zagospodarowania.
Polski model GOZ-u
?Mapa drogowa transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ)? to nazwa polskiego modelu GOZ-u, który opublikowano w styczniu 2018 r. Został on ustanowiony w celu intensyfikacji działań na rzecz zwiększenia wydajności wykorzystania zasobów nat...