„Zrównoważony rozwój – doświadczenia polskie i europejskie” to tytuł konferencji naukowej, współorganizowanej przez Katedrę Ekonomii Ekologicznej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Europejskie Stowarzyszenie Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych.

Trzydniowa konferencja odbyła się w Nowej Rudzie na ziemi kłodzkiej (21-23 lutego br.). Prezentowane referaty zgrupowane zostały w kilku blokach tematycznych, m.in. „Podstawy realizacyjne strategii rozwoju zrównoważonego oraz finansowanie zrównoważonego rozwoju”, „Doświadczenia obszarów miejskich w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju oraz realizacja zrównoważonego rozwoju w przemyśle” czy „Doświadczenia gminne i regionalne w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju”.
Tematyka referatów obejmowała zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne. Na przykład profesor T. Borys w swym wystąpieniu skoncentrował się na sporach dotyczących interpretacji pojęcia „zrównoważony rozwój”. I choć wydawałoby się, iż w tej materii wszystko zostało już powiedziane, okazuje się, że nadal trwają dyskusje, jakiego zwrotu używać (ekorozwój, rozwój zrównoważony czy sustensywny) oraz co kryje się pod tym pojęciem.
W kontekście debaty nad definicją zrównoważonego rozwoju nie zabrakło słów krytyki dotykających funkcjonowania Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju, która – zdaniem krytykujących – nie spełnia pokładanych w niej nadziei, bowi...