Nadmierny wzrost liczby ludności, zużywanie zasobów naturalnych i zanieczyszczenie środowiska, ekspansja obszarów zabudowanych oraz zanik terenów zieleni. To właśnie te negatywne skutki rozwoju miast w połączeniu z ogólnoświatowymi zmianami klimatycznymi wpływają na funkcjonowanie zasobów wodnych w miejskich przestrzeniach.

W wielu miejscowościach występują gwałtowne zjawiska, takie jak krótkotrwałe, ale intensywne powodzie lub długotrwałe okresy suszy. Dlatego też odpowiednie gospodarowanie zasobami wodnymi w miastach, a szczególnie wodami opadowymi, staje się obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla społeczności, władz samorządowych i krajowych.

Problemy z zasobami wodnymi dotyczą w szczególności Polski, która na tle innych krajów europejskich jest uboga w wodę. Zasoby wodne przypadające na jednego mieszkańca Polski są mniejsze niż w krajach sąsiednich i stanowią ok 36% średniej europejskiej1.

Tradycyjne metody

Proces urbanizacji sprawił, że tereny miejskie w coraz większym stopniu zaczęły składać się z obszarów zabudowanych, pokrytych powierzchnią nieprzepuszczalną dla wody. Taka sytuacja skutkuje dużym zwiększeniem powierzchniowego odpływu wody (pod względem ilości i szybkości). Typowa podziemna kanalizacja deszczowa nie jest w stanie odbierać nadmiaru wody, gdyż przepływy, na które została przygotowana podczas budowy, nie odpowiadają współczesnym potrzebom na odwodnienie terenów miejskich....