Związki międzygminne czekają na zmiany
W Sejmie trwają prace nad dwiema ustawami mającymi zmienić regulacje prawne dotyczące związków międzygminnych, co w przyszłości może wpłynąć na jeszcze większe zainteresowanie tą formą realizacji zadań w zakresie gospodarki komunalnej.
Związki międzygminne stanowią jedną z dwóch podstawowych publicznoprawnych form współpracy jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego. Jak wynika z rejestru związków międzygminnych, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej, na koniec marca 2015 r. w Polsce funkcjonowało 218 związków międzygminnych. We wszystkich tych związkach uczestniczyły łącznie 1854 gminy (należy mieć jednak na uwadze, iż poszczególne gminy mogą być członkami więcej niż jednego związku międzygminnego, o ile każdy z nich realizuje inny zakres zadań publicznych).
Zróżnicowane związki
W większości przypadków są to związki niewielkie pod względem liczby członków, o czym najlepiej świadczy fakt, iż w przypadku 156 związków (72%) ich członkami jest mniej niż 10 gmin. Aż 19 związków (8,7%) składa się zaledwie z dwóch gmin (np. Związek Komunalny Gmin ds. Kanalizacji z siedzibą w Mierzęcicach). Jednocześnie w przypadku dwóch największych związków (Związek Gmin Śląska Opolskiego oraz Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich) do każdego z nich należy ponad 30 gmin. Związki te różnią się między sobą także zakresem realizowanych zadań. W szeregu przypadków ich podstawowym celem statu...