Zwiększanie efektywności energetycznej spółek wod-kan. Cz. II
W poprzednim numerze miesięcznika został opublikowany artykuł, w którym poruszono zagadnienie zmieniających się wymagań odnośnie do efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Część druga artykułu będzie dotyczyć możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla przedsięwzięć oraz możliwości zmiany sposobu zarządzania przedsiębiorstwem tak, aby zoptymalizować własną działalność pod kątem wykorzystania energii.
W Polsce od kilku lat działa system zachęcania inwestorów do realizacji modernizacji mających na celu racjonalne ograniczenie zużycia energii1. W każdym z podobnych systemów wsparcia należy udowodnić, ile energii uda się zaoszczędzić w wyniku realizacji planowanej modernizacji.
Białe certyfikaty
W tym celu najczęściej należy wykonać analizę techniczno-ekonomiczną, którą w Polsce nazywa się audytem efektywności energetycznej2. Audyt ten jest podstawą do ubiegania się o przyznanie świadectw efektywności energetycznej w systemie tzw. ?białych certyfikatów?. System ten ma na celu zachęcanie inwestorów do realizowania inwestycji poprawiających efektywność energetyczną urządzeń, obiektów i procesów poprzez premię finansową w postaci zbywalnych praw majątkowych. Wielkość premii finansowej jest pochodną wielkości zaoszczędzonej energii w wyniku realizacji danej inwestycji. W związku z tym, że podmioty funkcjonujące na rynku energetycznym są zobowiązane do przedstawiania określonej ilości białych c...