Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Centralny Park Kultury i Wypoczynku im. Maksyma Gorkiego w Moskwie wzbogaci się o nową, wyjątkową atrakcję.

Na rzece Moskwie, niedaleko mostu Puszkina, powstanie pływający basen, zaprojektowany przez studio 100architects, będący kolejnym elementem rewitalizacji terenów nadrzecznych. Basen będzie miał za zadanie przyciągnąć mieszkańców stolicy do wciąż rzadko przez nich odwiedzanego nabrzeża.

Jedną z najciekawszych właściwości pływającego basenu jest jego konstrukcja, umożliwiająca łatwy demontaż obiektu w okresie jesienno-zimowym i późniejszą jego instalację w cieplejszych porach roku. Kształt basenu zainspirowany jest jedną z prac rosyjskiego malarza polskiego pochodzenia – Kazimierza Malewicza, twórcy nurtu w sztuce zwanego suprematyzmem.

Basen wraz z przylegającą do niego promenadą i molo będą tworzyć czyste, geometryczne formy zgodnie z regułami suprematyzmu, ułatwiające odbiór rzeczywistości i potęgujące ich funkcjonalność. Cała konstrukcja zbudowana ma być z drewna i metalu, osadzonych na unoszących się na wodzie pojemnikach z włókna szklanego. Basen wraz z przyległościami został tak zaprojektowany, by komponować się z okolicznym parkiem.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj