Musimy chronić środowisko naturalne i jak najszybciej podjąć działania na rzecz ochrony klimatu, ale musi to być zrobione w sposób rozsądny – powiedział prezydent Andrzej Duda po szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Juracie. Jednym z głownych tematów debaty liderów grupy V4 była energetyka.

Prezydent Andrzej Duda mówił na konferencji prezydentów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja), że V4 stworzono po to, by w szybszym tempie współpracując dokonać przemian gospodarczych w swoich krajach i zbliżyć się do Europy Zachodniej pod względem gospodarczym, ekonomicznym, politycznym oraz wzmocnić swoje bezpieczeństwo poprzez udział w NATO.

Prezydent Duda zaznaczył, że rozmowy na tematy energetyczne odbywały się “poprzez pryzmat jakości życia w naszych krajach i odpowiedzialności naszej przed przyszłymi pokoleniami”.

– Nikt z nas nie miał wątpliwości, że musimy chronić środowisko naturalne, że musimy podejmować działania dotyczące ochrony klimatu, starać się zrealizować je jak najszybciej, ale równocześnie akcentowaliśmy, że musi to być zrobione w sposób rozsądny – mówił Andrzej Duda podkreślając zasadę “sprawiedliwej transformacji” energetycznej, która została przyjęta na szczycie COP24 w Katowicach w 2018 r., a która obejmuje “uwzględnienie interesu społecznego” i ochrony miejsc pracy.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa energetycznego i polityki klimatycznej zaznaczyła, że poinformowała partnerów o tym, w jaki sposób jej kraj zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną.

Prezydent Węgier Janos Ader relacjonował, że w obszarze energetyki prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej zgodzili się z celami UE, że wykorzystanie węgla musi zostać zredukowane czy też w ogóle należy z niego zrezygnować. Ale – jak mówił Ader – równolegle, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię, potrzebne są “elektrownie podstawowe, zasadnicze, bazowe”.

– Jeżeli poważnie traktujemy cele obniżenia emisji, to potrzebujemy energii nuklearnej. Wszystkie nasze cztery kraje chcą energii nuklearnej, ale w ciągu następnych 20 lat będziemy potrzebowali także gazu i elektrowni gazowych, żeby sprostać naszym potrzebom energetycznym – mówił prezydent Węgier.

Zaznaczył, że kraje V4 będą podejmować wspólne wysiłki, by Unia Europejska finansowała te projekty. Zapowiedział też, że na przełomie listopada i grudnia w Budapeszcie zostanie zorganizowana specjalna wystawa Expo na rzecz zrównoważonego rozwoju.

– Będziemy omawiać pięć tematów: zarządzanie wodą, produkcję żywności, zarządzanie odpadami, recycling odpadów, wytwarzanej energii i jej transport – zapowiedział Ader.

Prezydent Czech Milosz Zeman podkreślił, że “dyskutowane były bardzo głębokie tematy, a nie pobieżne kwestie”.

– Głęboko wierzę, że współpraca Grupy Wyszehradzkiej będzie kontynuowana, a nawet będzie wzmocniona – mówił prezydent Czech.

Czytaj więcej

Skomentuj