Początek kolejnej rundy czesko-polskich rozmów o kopalni Turów

Początek kolejnej rundy czesko-polskich rozmów o kopalni Turów
PAP/dom
29.09.2021, o godz. 15:15
czas czytania: około 2 minut
0

W ministerstwie środowiska Republiki Czeskiej w Pradze rozpoczęły się w środę czesko-polskie rozmowy ekspertów o kopalni Turów. Rozmowom przewodniczą ministrowie: klimatu - Michał Kurtyka oraz środowiska - Richard Brabec, którzy zadeklarowali przyspieszenie negocjacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kurtyka powiedział przed rozpoczęciem rozmów, że Polska przedstawiła Czechom konkretną ofertę.

– To jest dobra propozycja, która gwarantuje bezpieczeństwo ekonomiczne i ekologiczne mieszkańcom regionu. To są konkretne gwarancje dla mieszkańców regionu – zaznaczył minister i dodał, że propozycja zawiera także mechanizm dialogu i współpracy. – Wierzę, że to sposób na odbudowanie relacji polsko-czeskich i odbudowanie Grupy Wyszehradzkiej. Jesteśmy tutaj z dobrą wolą i wolą porozumienia.

Ministrowie, którzy spotkali się w poniedziałek w Pradze, po trzygodzinnych rozmowach mówili, że obu stronom zależy na jak najszybszym wynegocjowaniu porozumienia. Rokowania eksperckie prowadzone były także w piątek.

Według czeskiej strony negocjacje nie są łatwe. Minister Kurtyka powiedział, że po przedstawieniu przez Polskę konkretnej oferty, ruch należy teraz do Czech. Nie sprecyzował, na czym polega ta oferta.

Strona czeska wniosła do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie Turowa w lutym br. Wnioskowała też o zastosowanie tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, zagrażającą – zdaniem Pragi – dostępowi do wody mieszkańców Liberca, którzy skarżą się także na hałas i pył, związane z wydobyciem.

W maju br. TSUE, odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. Dotychczas nie doprowadziły one do zakończenia sporu.

20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył, że Polska nie zaczęła jeszcze płacić tej kary.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024