Pod Poznaniem ciepło pozyskuje się podczas oczyszczania ścieków

Pod Poznaniem ciepło pozyskuje się podczas oczyszczania ścieków
dom
29.10.2020, o godz. 11:18
czas czytania: około 2 minut
0

Połączenie kogeneracji gazowej z pompą ciepła odzyskującą ciepło z procesu oczyszczania ścieków to innowacyjna technologia, zastosowana w podpoznańskim Szlachęcinie przez Veolię Energia Poznań we współpracy z Aquanetem. To pierwsza tego typu instalacja nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dziś zaprezentowano szczegóły tej inwestycji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na terenie oczyszczalni ścieków w Szlachęcinie (gmina Czerwonak) powstała innowacyjna instalacja energetyczna łącząca kogenerację, czyli jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, z pompą ciepła, odzyskującą ciepło ze ścieków. Inwestycja była możliwa dzięki niestandardowej współpracy Veolii, miasta Poznań i Aquanetu.

Instalacja ma łączną moc ok. 3 MW. Ciepłem odpadowym zasilanych będzie 600 okolicznych gospodarstw domowych. Całość kosztowała 12 mln zł, z czego jedną trzecią pokryły fundusze europejskie udostępnione przez NFOŚiGW. Głównym wykonawcą była firma Metrolog.

Instalacja w Bolechowie, którą częściowo zastąpi obiekt w Szlachęcinie, będzie nadal działać, ale już nie na dotychczasową skalę – będzie wykorzystywana w tzw. momentach szczytowych, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.

Dalida Gepfert, prezes poznańskiej Veolii mówiła podczas spotkania z dziennikarzami, jak ważna jest współpraca z miejskimi władzami, która umożliwia łączenie różnych podmiotów. Dzięki niej w tym roku Veolii udało się podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej 40 budynków, a kolejne już na to czekają. W rezultacie do 2027 r. dzięki współpracy z miastem, wyeliminowanych ma być na terenie Poznania 4 tys. pieców węglowych. Specjalnym programem ograniczającym energochłonność objęto również budynki szkół i przedszkoli.

– Eliminowanie pieców węglowych trwa w Poznaniu od lat, również we współpracy z Veolią. W rezultacie udało się ograniczyć procentowy udział „kopciuchów” na terenie miasta z 50 do kilkunastu procent. To olbrzymia redukcja niskiej emisji. Mamy nadzieję, że nowatorska instalacja w Szlachęcinie da inwestorom na tyle dużo doświadczenia, aby móc ją zastosować również w samych Poznaniu  – powiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Federic Faroche, prezes grupy Veolia w Polsce podpisał także z prezydentem J. Jaśkowiakiem list intencyjny dotyczący wdrażania kolejnych innowacyjnych rozwiązań, których celem będzie obniżanie niskiej emisji i energochłonności w miejskim ciepłownictwie.

Veolia zamierza zaproponować rozwiązanie zastosowane w Szlachęcinie innym zakładom wodociągowym w Polsce. Obecnie poszukuje zainteresowanych samorządów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024