Na terenie oczyszczalni ścieków w Szlachęcinie (gmina Czerwonak) powstała innowacyjna instalacja energetyczna łącząca kogenerację, czyli jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, z pompą ciepła, odzyskującą ciepło ze ścieków. Inwestycja była możliwa dzięki niestandardowej współpracy Veolii, miasta Poznań i Aquanetu.
Instalacja ma łączną moc ok. 3 MW. Ciepłem odpadowym zasilanych będzie 600 okolicznych gospodarstw domowych. Całość kosztowała 12 mln zł, z czego jedną trzecią pokryły fundusze europejskie udostępnione przez NFOŚiGW. Głównym wykonawcą była firma Metrolog.
Instalacja w Bolechowie, którą częściowo zastąpi obiekt w Szlachęcinie, będzie nadal działać, ale już nie na dotychczasową skalę – będzie wykorzystywana w tzw. momentach szczytowych, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.
Dalida Gepfert, prezes poznańskiej Veolii mówiła podczas spotkania z dziennikarzami, jak ważna jest współpraca z miejskimi władzami, która umożliwia łączenie różnych podmiotów. Dzięki niej w tym roku Veolii udało się podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej 40 budynków, a kolejne już na to czekają. W rezultacie do 2027 r. dzięki współpracy z miastem, wyeliminowanych ma być na terenie Poznania 4 tys. pieców węglowych. Specjalnym programem ograniczającym energochłonność objęto również budynki szkół i przedszkoli.
– Eliminowanie pieców węglowych trwa w Poznaniu od lat, również we współpracy z Veolią. W rezultacie udało się ograniczyć procentowy udział „kopciuchów” na terenie miasta z 50 do kilkunastu procent. To olbrzymia redukcja niskiej emisji. Mamy nadzieję, że nowatorska instalacja w Szlachęcinie da inwestorom na tyle dużo doświadczenia, aby móc ją zastosować również w samych Poznaniu – powiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.
Federic Faroche, prezes grupy Veolia w Polsce podpisał także z prezydentem J. Jaśkowiakiem list intencyjny dotyczący wdrażania kolejnych innowacyjnych rozwiązań, których celem będzie obniżanie niskiej emisji i energochłonności w miejskim ciepłownictwie.
Veolia zamierza zaproponować rozwiązanie zastosowane w Szlachęcinie innym zakładom wodociągowym w Polsce. Obecnie poszukuje zainteresowanych samorządów.
Komentarze (0)