Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

„Podatek od plastiku” staje się faktem

„Podatek od plastiku” staje się faktem
dom
17.12.2020, o godz. 13:07
czas czytania: około 2 minut
0

Rada Unii Europejskiej wprowadza od stycznia 2021 r. tzw. podatek od plastiku. Za każdą tonę wytworzonych i nie poddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych trzeba będzie zapłacić do unijnej kasy 800 euro. Ten dodatkowy zastrzyk pieniędzy kierowany ma być na walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Decyzją Rady UE nr 2020/2053 z 14 grudnia 2020 r. od 1 stycznia przyszłego roku wprowadzony zostaje tzw. Plastix Tax (a właściwie Plastic Levy), czyli opłata od tej części opakowań wytworzonych w kraju członkowskim, która nie została poddana recyklingowi. Celem tej regulacji jest pozyskanie dodatkowego źródła środków własnych dla budżetu Unii na walkę ze skutkami COVID-19.

Opłata ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r. i ma mieć charakter retroaktywny, czyli nawet jeśli poszczególne kraje członkowskie będą zwlekać z przyjęciem unijnej Decyzji, to z chwilą, gdy to nastąpi, opłata naliczy się automatycznie od początku 2021 r. Wynosić on będzie 800 euro za każdą tonę opakowań z tworzyw sztucznych wytworzonych i niepoddanych recyklingowi, a metody obliczenia obu wielkości (wytworzonej i zrecyklowanej) określi w oparciu o Dyrektywę 94/62/WE rozporządzenie Rady ustanawiające środki wykonawcze dla Decyzji.

Polsce przyznano ryczałtową zniżkę w wysokości 117 mln euro – o tyle będziemy mogli pomniejszyć należną daninę, zaś wszystko ponad tę kwotę trafi do unijnego budżetu. Decyzję o redystrybucji tej opłaty poprzez krajowe systemy Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów regulacja unijna pozostawia w gestii krajów członkowskich zakładając, że wykorzystają one ten mechanizm jako „zachętę do zmniejszenia zużycia jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz promowania recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym”.

– Uruchomiony tą Decyzją mechanizm w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej przyniesie naszej branży szereg korzyści, choć zapewne ani jedno euro z powołanego właśnie „Nowego Zasobu” nie trafi bezpośrednio do kieszeni recyklerów. Zanim otworzymy szampana poczekajmy jednak na przepisy wykonawcze i ich implementację w polskim prawie… – mówi Andrzej Kubik z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. – Doświadczenie podpowiada, że zanim wdrożymy słuszny mechanizm redukcji ilości zbędnych i trudnych do utylizacji opakowań oraz namówimy nasz przemysł do masowego korzystania z surowców wtórnych, znajdzie się jeszcze wielu „hamulcowych”, którzy proces ten będą opóźniać stosując pokrętną retorykę i demagogiczne argumenty. Pewne jest jednak, że „pociąg wreszcie ruszył” i nie tak łatwo będzie go zatrzymać… Trzymajmy zatem kciuki za jego “maszynistów”.

Decyzję UE znaleźć można TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024