Jak poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku, wnioski o środki z UE na bioróżnorodność można składać do 15 lutego. Konkurs ma być rozstrzygnięty w kwietniu.
Kto może złożyć wniosek?
W ogłoszonym konkursie wnioski mogą składać m.in. parki krajobrazowe, samorządy, porozumienia samorządów i organizacje pozarządowe, ale też firmy. Dotacje można uzyskać m.in. na przygotowanie terenów wypoczynkowych lub ścieżek edukacyjnych, jak również na instalację tzw. zielonych dachów, ławek, stojaków na rowery czy hamaków. W projektach mogą się także znaleźć takie elementy, jak budki lęgowe dla ptaków, karmniki czy domki dla owadów.
“Finansowanie tych projektów będzie jednak uzależnione od bezpośredniego i silnego powiązania takiej inwestycji z promowaniem ochrony różnorodności biologicznej i przyrodniczej. Można w tym celu postawić np. tablice edukacyjne poświęcone zagadnieniom bioróżnorodności i georóżnorodności, tablice z informacjami o kwiatach i krzewach lub gatunkach zwierząt występujących na danym terenie czy tablice informujące, ile tlenu wyprodukuje drzewo” – podaje urząd marszałkowski na stronie programu RPOWP.
Będą kolejne konkursy
W 2023 r. urząd marszałkowski w Białymstoku planuje jeszcze trzy konkursy na dotacje z RPOWP 2014-2020. W lutym mają ruszyć konkursy na audyty energetyczne w sektorze publicznym (1,5 mln zł) oraz na strategie niskoemisyjne (z wyłączeniem terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli Białegostoku i ościennych gmin)z pulą 17 mln zł.
W marcu planowany jest ponadto konkurs na inwestycje w firmach produkcyjnych, w którym przedsiębiorcy będą mogli zdobyć łącznie 10 mln zł.
Komentarze (0)