Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Podniebne emisje

Podniebne emisje
27.02.2012, o godz. 8:24
czas czytania: około 2 minut
0

Plany UE dotyczące ograniczenia spalin emitowanych przez samoloty wzbudziły protesty krajów trzecich, niektóre zagroziły nawet wojną handlową. Od 1 stycznia samoloty latające z lub do Unii muszą posiadać „przydziały”, które są częścią większego systemu handlu przydziałami emisji w UE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

„Unia nie powinna się z tego wycofywać” – podkreśla niemiecki deputowany Peter Liese (Europejska Partia Ludowa), który zajmował się z ramienia Parlamentu Europejskiego tą legislacją.

28 lutego deputowani Komisji Transportu PE będą przepytywać Komisję Europejską o najnowsze dane dotyczące emisji lotniczych. W tej chwili są one odpowiedzialne za ok. trzech procent gazów cieplarnianych (to dwa razy więcej niż w 1990 r.). Szacuje się, że spaliny z samolotów będą stanowiły 15 proc. tych gazów w 2050 r.

Unia stara się ograniczać emisje lotnicze, obecnie do ok. 209,5 mln ton rocznie. Jedna tona to także jeden „przydział” w systemie handlu emisjami. Cena jednego przydziału to obecnie siedem euro. W tej chwili 85 proc. przydziałów linie dostają za darmo, a dodatkowe 15 proc. jest im sprzedawane.

Jeśli linie lotnicze nie dokupią dotykowych przydziałów to płacą karę za każdą tonę dwutlenku węgla (100 euro). Do tego dostają zakaz lotów na terenie Unii. Nowe przepisy dotyczą ok. 4000 linii lotniczych z 90 krajów, które latają przez teren UE. Na razie tylko 900 z nich wystąpiło o darmowe przydziały. 

Przeciwnicy tych rozwiązań mówią m.in. o większych kosztach i niezgodności tych przepisów z międzynarodowymi traktatami lotniczymi. 20 krajów podpisało się pod deklaracją przeciwko tym rozwiązaniom (m.in. USA, Chiny, Rosja).

Jednak Unia się broni i tłumaczy, że nie łamie żadnych porozumień. Do tego wyjaśnia, że ceny biletów wzrosną średnio tylko o dwa euro. "Nie możemy się wycofać, bo to byłby precedens, który później mogą wykorzystywać w innych tematach kraje trzecie" – podkreśla Liese. Zgadza się z nim holenderski deputowany Bas Eickhout (Zieloni). "Jeśli sprawimy, że wszyscy będą płacić po tyle samo, to inni też zaczną przestrzegać tych przepisów" – dodał.

źródło:PE

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024