Dziś większość przedsiębiorstw płaci za 1 MhW energii od 210 do 240 złotych. Ceny przewidziane na przyszły rok to 320-350 złotych. Takich podwyżek nie było na przestrzeni ostatnich 20 lat. Dla wielu przedsiębiorstw ceny wzrosną nawet o 60-70 proc., zauważa prezes IGWP.
Dorota Jakuta zwraca uwagę na fakt, że polski sektor wod-kan od tego roku działa w nowych warunkach, taryfy przedsiębiorstw zaplanowane na 3 lata zatwierdził nowy regulator Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W związku z zapowiadanymi zmianami cen energii, aż 36 proc. pytanych przez Izbę przedsiębiorstw planuje złożenie nowych wniosków taryfowych.
Podwyżki będą miały też wpływ na rentowność przedsiębiorstw i ich potencjał inwestycyjny. Może to zahamować realizację założeń Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, zauważa prezes Jakuta.
“Zwracamy się do Pana Premiera z petycją o podjęcie działań powstrzymujących podwyżki cen energii elektrycznej lub podjęcie działań pomocowych, wypracowanie rozwiązań osłonowych, które przedsiębiorstwom wod-kan pozwolą na pełną realizację obowiązków przy jak najmniejszych skutkach finansowych dla głównych naszych odbiorców – gospodarstw domowych”, pisze Dorota Jakuta.
antypisior
Komentarz #15064 dodany 2018-12-14 23:00:18
Te LUJE i tak nic nie zrobią. Siedzi ich na zapleczu cała masa i wymyślaja kłamstwa i wykręty. Tak że nas mają w doopie z protestami i lamentami.