Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mocno odczują podwyżki cen energii zapowiedziane na przyszły rok. Prezes Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie” Dorota Jakuta w liście do premiera Mateusza Morawieckiego prosi o podjęcie działań powstrzymujących podwyżki lub niwelujących ich skutki.

Dziś większość przedsiębiorstw płaci za 1 MhW energii od 210 do 240 złotych. Ceny przewidziane na przyszły rok to 320-350 złotych. Takich podwyżek nie było na przestrzeni ostatnich 20 lat. Dla wielu przedsiębiorstw ceny wzrosną nawet o 60-70 proc., zauważa prezes IGWP.

Dorota Jakuta zwraca uwagę na fakt, że polski sektor wod-kan od tego roku działa w nowych warunkach, taryfy przedsiębiorstw zaplanowane na 3 lata zatwierdził nowy regulator Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W związku z zapowiadanymi zmianami cen energii, aż 36 proc. pytanych przez Izbę przedsiębiorstw planuje złożenie nowych wniosków taryfowych.

Podwyżki będą miały też wpływ na rentowność przedsiębiorstw i ich potencjał inwestycyjny. Może to zahamować realizację założeń Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, zauważa prezes Jakuta.

“Zwracamy się do Pana Premiera z petycją o podjęcie działań powstrzymujących podwyżki cen energii elektrycznej lub podjęcie działań pomocowych, wypracowanie rozwiązań osłonowych, które przedsiębiorstwom wod-kan pozwolą na pełną realizację obowiązków przy jak najmniejszych skutkach finansowych dla głównych naszych odbiorców – gospodarstw domowych”, pisze Dorota Jakuta.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Te LUJE i tak nic nie zrobią. Siedzi ich na zapleczu cała masa i wymyślaja kłamstwa i wykręty. Tak że nas mają w doopie z protestami i lamentami.

Skomentuj