O tym, że Stary Rynek w Poznaniu przechodzi proces kompleksowej odnowy, wiedzą chyba wszyscy. Wiele publicznie przekazywanych uwag i przemyśleń odnosi się jednak do tych elementów tej kompleksowej inwestycji, które znajdują się lub zostaną zainstalowane na powierzchni płyty rynku. To jednak nie wszystko, bo to, co dla branży wod-kan najważniejsze i najciekawsze, kryje się w tym przypadku pod ziemią.

Inwestycja na Starym Rynku w Poznaniu to nie tylko nowa nawierzchnia, ale też przebudowa bardzo ważnej infrastruktury podziemnej – wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji Poznańskich Inwestycji Miejskich. – Pod koniec lipca ub.r. na poznańskim rynku pojawił się transport znaczących rozmiarów rur, które posłużyły do budowy zbiornika retencyjnego przy Wadze Miejskiej. Średnica jednego elementu wynosi aż 3 m. Elementy te wyprodukowano w Turcji w odcinkach liczących także 3 m. Są to komponenty, które docelowo tworzą jeszcze większą konstrukcję pod ziemią.

Włókna szklane i rotująca matryca

Wyżej opisane rury zostały ze sobą połączone i stworzyły odcinek dwóch rurociągów o długości 30 m każdy. Rury wyprodukowano w technologii ciągłego nawijania m.in. włókien szklanych przesyconych żywicą na rotującą matrycę. Wytrzymała konstrukcja przez lata będzie słu...