Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Pogórnicze odpady pomocne w odzyskiwaniu metali ze zużytej elektroniki

Pogórnicze odpady pomocne w odzyskiwaniu metali ze zużytej elektroniki
jwo/PAP
22.07.2020, o godz. 12:27
czas czytania: około 2 minut
0

Znajdujące się w zużytym sprzęcie elektronicznym metale szlachetne - np. miedź, srebro czy złoto - można efektywnie odzyskać, wykorzystując specjalny roztwór z pogórniczych odpadów. Umożliwiającą to technologię opracowano w ramach międzynarodowego projektu z udziałem firmy Tauron Wydobycie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Innowacyjność przedsięwzięcia polega na połączeniu strumieni odpadów wydobywczych i elektronicznych. W efekcie ze zużytej elektroniki można odzyskać cenne metale, a tzw. skała płonna – odpad wydobywany na powierzchnię wraz z węglem kamiennym – staje się surowcem m.in. dla budownictwa drogowego i hydrotechnicznego.

Z danych spółki Tauron Wydobycie wynika, że w minionych dwóch latach 800 tys. ton odpadów z kopalń tej firmy przetworzono w pełnowartościowe produkty i wprowadzono na rynek, np. w postaci kruszywa do budowy dróg czy budulca wałów przeciwpowodziowych. Projekt, w którym połączono działania dotyczące odpadów pogórniczych i elektronicznych, przyniósł nowe możliwości ich zagospodarowania.

“Dzięki przeprowadzonym badaniom, realizowanym wspólnie z polskimi i europejskimi instytutami, uczelniami oraz przedsiębiorstwami biorącymi udział w projekcie, otrzymano pełnowartościowe produkty handlowe w postaci wyrobów ceramicznych, kruszyw, dodatków do cementów i wyrobów betonowych oraz odzyskano ze zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego cenne metale szlachetne, takie jak miedź, srebro czy złoto” – podała we wtorek Grupa Tauron.

Proces wspólnego przetwarzania odpadów pogórniczych i elektronicznych opiera się na wytworzeniu roztworu ługującego z odpadów, powstających w procesach wzbogacania węgla kamiennego. Taki roztwór służy następnie do ekstrakcji cennych metali z płytek obwodów drukowanych, znajdujących się w zużytym sprzęcie elektronicznym.

W ramach projektu opracowano technologię, wykorzystującą piryt i markasyt występujący w odpadowej skale płonnej do wytworzenia kwasu siarkowego – niezbędnego przy odzyskiwaniu metali z elektronicznego złomu. W efekcie można odzyskać metale szlachetne z elektroniki, a ze skały, pozbawionej związków siarki, uczynić pełnowartościowy surowiec.

Przedstawiciele Taurona oceniają, że opracowana w ramach projektu technologia otwiera nowe możliwości wykorzystania odpadów pogórniczych – zarówno tych już leżących na hałdach, jak i tych z bieżącej produkcji. “Dla producentów elektroniki wskazuje nowe możliwości odzysku najcenniejszych metali zawartych w zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym, przyczyniając się do ograniczenia eksploatacji naturalnych złóż surowców” – ocenia spółka.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024