Pojemniki będą dostępne od 10 maja i zostaną zainstalowane na osiedlu nr 5 „Płońska” w Ciechanowie. Mieszkańcy będą je otwierać przy pomocy otrzymanych kodów kreskowych.
System będzie sposobem na rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji odpadów. Miasto chwali się, że to pierwsze takie w Polsce i najprawdopodobniej na świecie rozwiązanie, które ma skutecznie zachęcić mieszkańców do segregacji.
Zachęta i kontrola
– Niższa opłata śmieciowa jest przywilejem właśnie dla segregujących. Niestety często są sytuacje, że ktoś deklaruje segregację, a wcale nie segreguje i mimo wszystko płaci mniej. – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
– Nowy system pozwoli to zweryfikować i w konsekwencji egzekwować właściwą opłatę bądź wymusić faktyczną segregację, czyli to na czym najbardziej nam zależy. Trzeba sobie zdawać sprawę, że by opłata była niższa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, segregować muszą wszyscy mieszkańcy całej nieruchomości. Gdy ktoś z mieszkańców bloku wyłamie się, koszty ponoszą wszyscy lokatorzy budynku. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie i innym tej odpowiedzialności – zaznacza prezydent miasta.
Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych funkcjonuje w zabudowie jednorodzinnej. Projekt SISO, dzięki zastosowaniu specjalnych pojemników, umożliwia w podobny sposób rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.
To o tyle istotne, że brak segregacji odpadów, mimo wcześniejszej jej deklaracji, dotyka właśnie zabudowy wielorodzinnej.
Zbiorowa odpowiedzialność
Jeśli na podstawie danych z pojemników urzędnicy stwierdzą, że w którymś z gospodarstwa nie jest prowadzona segregacja odpadów (a taka była zadeklarowana przez wspólnotę mieszkaniową bądź TBS), konsekwencją będzie podwyższenie opłaty śmieciowej dla mieszkańców całego budynku.
Program dotyczy 336 gospodarstw i dla miasta jest bezkosztowy. Stare pojemniki znikną, w trzech punktach pojawią się zupełnie nowe z estetycznymi, szczelnymi obudowami. Każdy z nowych pojemników będzie miał pojemność 1100 l. Nie będą miały do nich dostępu osoby nieuprawnione. Pojemniki wyposażone będą w czujniki kontrolujące w czasie rzeczywistym poziom zapełnienia.
Opłata śmieciowa w Ciechanowie wynosi obecnie 13 zł od mieszkańca segregującego odpady oraz 25 zł od tego, który odpadów nie segreguje.
Program Ciechanowa ma charakter pilotażowy. Miasto zapowiada, że w kolejnych lata planuje je rozszerzyć na pozostałe zabudowanie wielorodzinne.
racjonalista
Komentarz #17543 dodany 2019-05-10 14:43:37
Nie ma czegoś takiego jak ZBIOROWA ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Jeśli we wspólnocie mieszkaniowej jeden nie segreguje, a zarządca złoży deklarację , że cała wspólnota segreguje to składa fałszywe zeznanie. Jak sama nazwa wskazuje jest to wspólnota mieszkaniowa. Rolą wspólnoty jest ustalić i doprowadzić do porządku swoich członków, tak by wszyscy płacili razem mniej. Jest jeszcze inny wybór, w każdym bloku (apartamentowcu, kamienicy) postawić 2 altanki (dla segregujących i dla niesegregujących).