Pokrzewka aksamitna przyleciała do centrum Warszawy - to ptak rzadko spotykany w Polsce

Pokrzewka aksamitna przyleciała do centrum Warszawy - to ptak rzadko spotykany w Polsce
pap/jw
09.10.2023, o godz. 13:33
czas czytania: około 2 minut
0

Rzadki ptak przyleciał do Warszawy. Chodzi o pokrzewkę aksamitną, która do Polski zalatuje wyjątkowo rzadko i odnotowano jej obecność w naszym kraju tylko trzy razy. W niedzielę pojawiła się ona w samym centrum stolicy w okolicach Metra Centrum.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W niedzielę na tzw. patelni pod wejściem do Metra Centrum zjawiła się grupa kilkunastu pasjonatów ornitologii z aparatami fotograficznymi. Jak się okazało, w pobliskich krzakach pojawił się rzadki ptak. – Przyszliśmy tutaj, bo dowiedzieliśmy się z naszych forów, że rano przyleciała tutaj pokrzewka aksamitna – powiedział PAP jeden ze zgromadzonych.

Rzadki okaz

Gatunek ten nie występuje w Polsce i jego obecność zanotowano w naszym kraju zaledwie trzy razy – w kwietniu 2001, maju 2005 i maju 2016 r. Wówczas był widziany w Krynicy Morskiej.

– W okresie wędrówek czasami młode ptaki się gubią, bo obierają zły kierunek. Część populacji podejmuje takie ryzyko. Inne z kolei przez pomyłkę pojawiają się w dziwnych miejscach i ta pokrzewka aksamitna jest prawdopodobnie jednym z takich przykładów – wyjaśnił PAP ornitolog i dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz.

Podkreślił, że pokrzewkę aksamitną mógł też przywiać do Polski cyklon. – To są ptaki, które zjadają owady, ale jak nie ma owadów to zjadają również drobne owoce. Podejmują wędrówkę i lecą nocą. Wcześniej muszą zgromadzić odpowiednią ilość tłuszczy, żeby tę wędrówkę podjąć. Czasami po prostu mogą się pomylić, ale też taki silny wiatr mógł takiego ptaka przywiać – podkreślił Kruszewicz.

Ptak krajów śródziemnomorskich

Pokrzewka aksamitna to niewielki ptak z rodziny pokrzewek. Występuje w krajach śródziemnomorskich – w południowej Europie, północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Ma czarny kapturek, szary wierzch, białe gardło i szarawy spód, a wokół oczu czerwoną obrączkę. Samica ma brązowy wierzch i jasny spód.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024