Tegoroczna edycja targów Pol-Eco-System w Poznaniu skupiać się będzie m.in. na gospodarce o obiegu zamkniętym. Wydarzenie rozpocznie się już 17 października. Dzień wcześniej ruszy największy kongres ochrony środowiska w Polsce – Envicon Environment.

– Polska jest przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako wzrost gospodarczy powiązany z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych – mówił podczas śniadania prasowego Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Dodał, że dobro człowieka i kształtowanej przez niego przyrody jest także celem gospodarki obiegu zamkniętego.

Podczas targów Pol-Eco-System ważne miejsce zajmą debaty eksperckie. Wokół tematyki gospodarki o obiegu zamkniętym będą toczyły się liczne panele dyskusyjne z udziałem kierownictwa Ministerstwa Środowiska oraz zaproszonych gości.

– Poruszone w ich czasie zostaną tematy takie jak gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) na terenach niezurbanizowanych oraz w miastach, polityka surowcowa państwa, dno oceaniczne, geotermia, uciążliwość odorowa, budownictwo drewniane, ekomobilność, ekoinnowacje, leśne gospodarstwa węglowe czy gospodarka łowiecka – wymienia Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy w resorcie środowiska.

W głównym panelu moderowanym przez Magdę Gosk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska udział weźmie m.in. Georg Kremlis i dr Helge Wendenburg.

 

Podczas paneli eksperckich będzie też mowa o elektromobilności, która stanowi połączenie odnawialnych źródeł energii z transportem o napędzie elektrycznym, dzięki czemu ogranicza tzw. niską emisję, a co za tym idzie także problem smogu. Debata, którą będzie moderował dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska będzie okazją do wymiany doświadczeń na szczeblu międzynarodowym oraz dyskusji w ramach realizowanego przez IOŚ-PIB projektu „Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce”.

Debata ekspercka poświęcona elektromobiloności odbędzie się 18 października, w ramach Dnia Polsko-Norweskiego, organizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

 1. Gdzies juz czytalem ze trzeba jakas Energie wymieszac zeby Powietrze mialo lepsza jakosc, szczerze nie sadzilem ze takie cos jest mozliwe – ta technologia jest niesamowita, jesli to sie uda zrobic to uklony dla Instytutu, brawa za podjecie wyzwania!

 2. Szanowna Redakcjo
  Pod przykrywką targów odbywających się w Poznaniu Narodowy Fundusz ogłosił konkurs na dofinansowanie !
  Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi
  300 000 000 zł w tym:
  100 000 000 zł dla inwestycji dotyczących wyłącznie PSZOK,
  200 000 000 zł dla inwestycji dotyczących innych elementów niż wyłącznie PSZOK

  Ale najlepsze – z terminem do końca grudnia 2017 !
  Więc beneficjenci którzy już przygotowani i ponieśli koszty na opracowania studium, koncepcje, projekty i mają w ręku dla przykładu DECYZJE ŚRODOWISKOWE wygrali a Ci którzy nie mieli środków czy nie chcieli ponosić wcześniej kosztów bo być może konkursu w ogóle nie byłoby mogą być już dziś na przegranej pozycji.
  Bo kto jest w stanie przygotować dokumenty w 2 miesiące ? Czy ktoś w Narodowym na głowę upadł ? TO jest brak poszanowania beneficjentów, firm które pomagają beneficjentom w przygotowaniu wniosków. Tych pierwszych zapewne jest tyle co kot napłakał, Ci drudzy nie mają wyjścia, będą startować i składać cokolwiek, może się uda.
  TO jest skandal, to się do prokuratury nadaje. Takiego bezmózgiego urzędasa należałoby teraz posadzić przy stole i dać do zrobienia dla przykładu wniosek o środowiskową decyzją. Z terminem do grudnia a jak nie to na szafot. Do tego należałoby zapytać ile sobie dają czasu na ocenę wniosków ? Ile ? Otóż średnio to rok czasu trwa, dwie oceny. Ty zrób w 2 miesiące a my mamy 12 miesięcy.
  O tym nie piszecie ? Dlaczego ?

Skomentuj