Funkcjonariusze CBŚ z Zielonej Góry we współpracy z niemiecką policją rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżą paneli fotowoltaicznych w Niemczech. Łącznie zatrzymano aż 56 osób.

W wyniku dochodzenia zatrzymano 2 osoby podejrzane o kierowanie grupą oraz 54 osoby, które zasilały jej szeregi. 45 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie śledczy przedstawili 228 zarzutów i odzyskali mienie warte blisko 2 mln zł.

Policjanci z zielonogórskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego wiele miesięcy zbierali informacje dotyczące zorganizowanej grupy działającej na terenie Polski oraz Niemiec. Z ich informacji wynikało, że członkowie tej grupy zajmowali się kradzieżami paneli fotowoltaicznych w Niemczech, które następnie zbywane były u paserów na terenie Polski. Ich łupem mogło paść co najmniej kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych oraz falowników o łącznej wartości ponad 3,5 mln euro.

W celu rozbicia grupy policjanci nawiązali współpracę z Policją Kryminalną we Frankfurcie nad Odrą.

Według ustaleń policji w Landzie Brandenburskim w ciągu roku dochodziło do kilkudziesięciu włamań i kradzieży z farm fotowoltaicznych. Policjanci złapali podejrzanych na gorącym uczynku – podczas kradzieży paneli solarnych. Zatrzymano też paserów, którzy działali m.in. w województwie wielkopolskim i lubelskim.

Postępowania przygotowawcze były prowadzone równolegle pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze i Prokuratury ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości z Brandenburgii w Frankfurcie nad Odrą.

Obejrzyj film z zatrzymania:

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. brawo CBŚ. Właśnie takie gangi są na wasza rangę pod tym kierownictwem. podpowiem, że we Wrocławiu jest grupa przestępcza nieletnich okradających piwnice – na dużą skalę, a wKrakowie małolaty kradna rowery. Mieli ubaw niemieccy dzielnicowi i powiatowi gliniarze, że CBS-y z Polski dla robienia statystyki i pseudo odzysku na pseudo grupach napinali sie przy tej sprawie.

Skomentuj