Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Polacy stworzyli Solace - tani dom plus energetyczny

Polacy stworzyli Solace - tani dom plus energetyczny
Kalina Olejniczak
04.10.2018, o godz. 14:06
czas czytania: około 2 minut
0

W Warszawie stanął prototyp pierwszego polskiego domu plusenergetycznego. Solace to dom całoroczny, który generuje więcej energii niż zużywa, jest zrównoważony środowiskowo, a jego wszystkie elementy są dostarczane do właściciela w jednym kontenerze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Całość wykonana jest z drewna, a na dachu przewidziane są panele fotowoltaiczne, które sprawiają, że dom jest całkowicie samowystarczalny energetycznie.

– Naszą ideą ma być najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny, będący w 80 proc. gotowy do recyklingu– mówi Piotr Pokorski, jeden z założycieli startupu Solace House.

Dla młodych minimalistów

Powierzchnia domu jest niewielka – 45 metrów (parter plus antresola). By go postawić, trzeba dysponować działką o powierzchni 200 metrów kwadratowych z możliwością ekspozycji dachu na stronę południową. Dach w całości pokryty jest panelami fotowoltaicznymi. Ogrzewają one dom, wodę użytkową, a także są źródłem energii dla urządzeń i wentylacji.

Całoroczny dom Solace można postawić bez pozwolenia na budowę w zaledwie trzy dni. Rozwiązanie jest kombinacją efektywnej termoizolacji, odpowiednich urządzeń grzewczych i wentylacyjnych oraz konstrukcji płytowej nowego typu.

Jeden model budynku, a co za tym idzie – zestaw powtarzalnych elementów – sprawiają, że jest on szybki i tani w produkcji, dzięki temu może być ciekawą alternatywą dla wielu młodych osób, które stoją przed decyzją o zakupie swojego pierwszego własnego lokum, a mają na uwadze dobro środowiska.

Dom za 150 tys. zł

Koszt domu Solace wynosi 100 tys. zł. To połowa kosztów budowy tradycyjnego domu o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych. Z pełnym wyposażeniem koszt domu wzrasta o 50 tys.

Organem wspierającym startup Solace House jest Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Projekt zdobył też patronat Miasta Stołecznego Warszawy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024