POLECO 2021: Jak transformować ciepłownictwo?

POLECO 2021: Jak transformować ciepłownictwo?
Dominik Szymański
07.10.2021, o godz. 12:30
czas czytania: około 3 minut
0

Transformacyjne wyzwania ciepłownictwa, walka o czyste powietrze, a także przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet „Fit for 55” będą tematami konferencji organizowanej w ramach EkoSfery, 14 października przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podczas targów POLECO.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

EkoSfera to coroczna inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która w tym roku odbędzie się w formule hybrydowej.

– Podczas konferencji postaramy się odpowiedzieć na bardzo ważne pytania. W jaki sposób realizując politykę klimatyczną, realizować równocześnie politykę ochrony środowiska? Jak przyjąć wyzwania, żeby nie stracić z oczu społeczeństwa, człowieka, naszych potrzeb? W jaki sposób wspierać rozwój elektromobilności, energetyki konsumenckiej? Jak transformować ciepłownictwo? – mówi prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fit for 55 po polsku

Celem unijnego pakietu Fit for 55 jest ograniczenie emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r. Proponowane zmiany legislacyjne obejmą każdą dziedzinę gospodarki. Działania podjęte przez UE mają wpłynąć na zrównoważony wzrost gospodarczy, zmniejszyć korzystanie z paliw kopalnych oraz upowszechnić odnawialne źródła energii, które umożliwią wprowadzenie nowych technologii i rozwój infrastruktury.

Czy mamy czas, żeby przedstawiony przez KE pakiet poddawać koniecznym z naszej perspektywy negocjacjom? Co zrobić, żeby nasi unijni partnerzy wzięli pod uwagę polskie uwarunkowania związane z jego realizacją? Czy i – jeśli tak – to jak neutralizować wzrost cen m.in. energii elektrycznej i cieplnej, komunikacji i transportu, mieszkań oraz wielu innych usług i produktów nieunikniony po rozszerzeniu systemu handlu emisjami CO2? Jaka powinna być polska recepta na „ucieczkę do przodu” w realizacji założeń pakietu Fit for 55? Z tymi pytaniami spróbują się zmierzyć uczestnicy sesji Fit for 55 po polsku.

Technologia plus ekologia

Codziennie ponad 15 mln Polaków korzysta z niezauważalnego dobrodziejstwa, jakim jest ciepło systemowe. Branża zapewniająca to – pochodzące u nas stale głównie z węgla – dobro stoi w obliczu wielu wyzwań. Regulacje i rygory UE, oczekiwania dotyczące walki ze smogiem, presja ze strony lokalnych społeczności, galopujące ceny emisji czy kosztochłonność procesów inwestycyjnych to tylko niektóre z nich. Jak przeprowadzić transformację systemów ciepłowniczych, by nie zachwiać działalnością operacyjną i płynnością finansową przedsiębiorstw? Kto powinien być liderem, a kto bankierem w tym procesie? Jak wybrać najlepsze technologie i gdzie szukać partnerów do ich realizacji?

– To panel, w którym będziemy rozmawiać o finansowaniu, o technologiach, o najlepszych rozwiązaniach dla polskiego ciepłownictwa, dlatego bardzo serdecznie zapraszam do udziału w sesji „Technologia + ekologia – transformacyjne wyzwania ciepłownictwa”. Porozmawiajmy o tym razem z samorządami, z przedsiębiorstwami ciepłowniczymi, ze specjalistami oraz przedstawicielami nauki, abyśmy doszli do jak najlepszych konkluzji – dodaje Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Samorząd mówi „Stop smog” 

Ponad 80 proc. Europejczyków mieszkających na terenach zurbanizowanych oddycha powietrzem, które nie spełnia norm WHO. Niestety, w kwestii zanieczyszczeń powietrza, Polska stale jeszcze należy do niechlubnej czołówki, choć widać realną poprawę, wynikającą zarówno z działań na szczeblu centralnym, jak i przede wszystkim – na poziomie lokalnym.

– Zapraszam do udziału w panelu dyskusyjnym dotyczącym wyzwań stojących przed JST w zakresie walki o czyste powietrze. Będziemy rozmawiali o tym, jak skutecznie zadbać
o to, abyśmy oddychali czystszym powietrzem. Wymienimy się poglądami, jak sprawnie
i skutecznie realizować cele określone przy realizacji programów: Stop Smog i Czyste Powietrze – zachęca Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są na stronie www.poleco.pl.

Forum Energii i Recyklingu

Podczas targów POLECO odbędzie się również – w dniach 13-14 października – 21. Forum Energii i Recyklingu, organizowane przez redakcję miesięcznika “E&R”. Konferencja w formule hybrydowej odbędzie się w pawilonie nr 5 na terenie MTP oraz w Internecie.

Wiodąca tematyka tegorocznego Forum to rynek oraz recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, nowy system rozszerzonej odpowiedzialności producenta w Polsce wraz z systemem kaucyjnym/depozytowym, a także energia odpadowa, czyli odzysk energii i ciepła odpadowego oraz sposoby ich magazynowania.

Udział w Forum jest bezpłatny, wystarczy rejestracja TUTAJ oraz pobranie biletu wstępu na Międzynarodowe Targi Poznańskie TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024