Polemika: in house to nie złoty środek
Od redakcji: W poprzednim numerze „Przeglądu Komunalnego” zamieściliśmy materiał Konrada Różowicza, prawnika Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, pt. „W tęczowej krainie jednorożców”. Artykuł ten odnosił się do procedury zamówień in house. Polemikę z tezami materiału podjął zespół autorów Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp.j. Treść poniżej.
Gorąca dyskusja nad zaletami i wadami zamówień in house trwa od miesięcy, a może należałoby powiedzieć – od lat, i toczyć się będzie także w kolejnych miesiącach. Polaryzacja środowiska, podział na zwolenników i przeciwników in house, jest i będzie, a wszystko za sprawą różnych perspektyw. Ale patrząc na in house od strony prawnej, czy dyskusja o zasadach konkurencyjności i efektywności zamówień publicznych jest naprawdę nieuzasadniona?
W numerze 5/2023 „Przeglądu Komunalnego” nieco prześmiewczo zamówienia in house i ich wpływ na rynek odnoszone były do „krainy jednorożców”. Tymczasem wydaje się, że kwestia oddziaływania formuły in house na rynek jest i powinna być przedmiotem pogłębionych rozważań prezentowanych zarówno w piśmiennictwie, jak i w orzecznictwie. Postulat ten jest tym bardzi...