Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polscy architekci docenieni na arenie międzynarodowej

Polscy architekci docenieni na arenie międzynarodowej
jw
28.09.2015, o godz. 10:29
czas czytania: około 2 minut
0

Pracownia Nizio Design International została uhonorowana dwiema nagrodami za projekty architektoniczne podczas europejskiej edycji międzynarodowego konkursu International Property Awards. Finał konkursu i wręczenie nagród odbyło się 22 września w Londynie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Międzynarodowe jury złożone z 70 przedstawicieli branży architektonicznej nagrodziło dwa projekty pracowni Mirosława Nizio. Laur Highly Commended w kategorii Public Service Architecture przyznano zrewitalizowanej Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, która działa w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Natomiast najwyższe wyróżnienie – 5 gwiazdek dla najlepszego w Europie obiektu typu Leisure Architecture przyznano Zoomowi Natury. Park Rekreacji w Janowie Lubelskim pretenduje tym samym do nagrody międzynarodowej International Property Award, której laureat zostanie wyłoniony w grudniu 2015 r. spośród wszystkich uczestników konkursu z Europy,  Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Środkowej, Wielkiej Brytanii, Azji i Afryki.

Fokus na naturę

Zoom Natury to obiekt zlokalizowany na ponad 10-hektarowej powierzchni nad zalewem w Janowie Lubelskim w województwie lubelskim. Inwestorem była gmina Janów Lubelski. Oficjalne otwarcie parku dla zwiedzających nastąpiło 13 czerwca 2015 r. Pracownia Mirosława Nizio przygotowała koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego, a także pełny projekt architektoniczny, jak również projekty elementów małej architektury, zagospodarowania terenu założenia oraz ekspozycji. Na terenie kompleksu architektura łączy się z ekologią i jest podporządkowana naturze. W Parku Rekreacyjnym Zoom Natury usytuowanych zostało 6 architektonicznych obiektów, m.in. jednokondygnacyjne pawilony, służące do celów administracyjnych i ekspozycyjnych, jak również wieża widokowa i most pieszo-rowerowy. W pawilonach ekspozycyjnych projektanci stworzyli multimedialne laboratoria, dzięki którym realizowana jest edukacyjna funkcja Zoomu Natury. Głównym przesłaniem kompleksu laboratoriów jest nauka o właściwej ingerencji człowieka w środowisko, podpatrywanie tajników natury oraz uczestnictwo w ekspozycji, na różnych poziomach wiedzy i rozwoju.

Szerszy opis inwestycji w najnowszym wydaniu miesięcznika „Zieleń Miejska” 9/2015 (101). Materiał dostępny również w e-czytelni: http://www.e-czytelnia.abrys.pl/zielen-miejska/2015-9-876/projekty-i-realizacje-10343/architektura-i-ekologia-20553

Nauka i sztuka

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki to multidyscyplinarna placówka, której celem jest ożywienie kulturalnego i społecznego życia Wałbrzycha oraz regionu Dolnego Śląska. To ponad 4 ha powierzchni i 16 pokopalnianych budynków, które w wyniku rewitalizacji zyskały nowy kształt, przeznaczenie i funkcje. Kompleks realizowany jest w oparciu o projekt funkcjonalno-użytkowy przygotowany przez studio Nizio Design International. Otwarcie Starej Kopalni dla zwiedzających nastąpiło w listopadzie 2014 r.

Oceniając konkursowe obiekty grono jurorów brało pod uwagę takie elementy, jak: najwyższa jakość i funkcjonalność opracowanej koncepcji oraz zaprojektowanej architektury, zgodność projektu z oczekiwaniami zleceniodawcy, jak również kontekst miejsca, zagospodarowanie przestrzeni, zastosowanie materiałów i technologii oraz proekologicznych rozwiązań użytych w projekcie i konstrukcji.

Nagrody dla Zoomu Natury i Starej Kopalni to nie pierwsze wyróżnienia dla Nizio Design International w historii tego międzynarodowego konkursu. W 2011 r. pracownia otrzymała European Property Award w kategorii Public Service Architecture za projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024