Polscy naukowcy wynaleźli biodegradowalne sztućce

Polscy naukowcy wynaleźli biodegradowalne sztućce
mat
21.02.2019, o godz. 8:54
czas czytania: około 3 minut
0

Ekologiczne sztućce, które rozkładają się w trzy miesiące powstały na Politechnice Gdańskiej. Produkty składające się m.in. ze skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej mogą z powodzeniem zastąpić sztućce z tworzyw sztucznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wynalazek zespołu badawczego Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej to odpowiedź na poparcie przez Parlament Europejski wprowadzenia w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki czy talerze. Zgodnie z unijnymi wytycznymi zakaz produkcji jednorazowych produktów z materiałów ropopochodnych ma zacząć obowiązywać od stycznia 2021 roku.

W 100% z surowców naturalnych

– Do wytworzenia naszych materiałów biopolimerowych wykorzystuje się łatwo dostępne surowce w pełni pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z odnawialnych źródeł, co stanowi istotną przewagę nad stosowanymi powszechnie materiałami ropopochodnymi – tłumaczy prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego. Innowacyjna kompozycja zawiera m.in. skrobię termoplastyczną uzyskaną z mąki ziemniaczanej i dodatki pochodzenia naturalnego oraz biopolimer polilaktyd (PLA) otrzymywany najczęściej z kukurydzy.

– Odpowiedni dobór rodzaju i ilości modyfikatora skrobi termoplastycznej oraz jej kompozycji z PLA zapewnia materiał o pożądanej przetwarzalności oraz podatności na kompostowanie, a także o odpowiednich właściwościach fizyko-mechanicznych produktów gotowych – dodaje prof. Helena Janik.

Otrzymywane z takiej kompozycji produkty jednorazowe są trwałe w użytkowaniu, a jednocześnie zachowują właściwości przyjazne środowisku. Mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia i ulegają całkowitej biodegradacji.

Prosta i tania produkcja

Przy wykorzystaniu granulatu nie ma dużego ryzyka inwestycyjnego. Do produkcji ekologicznych sztućców wykorzystywana jest ta sama maszyna co do wytwarzania produktów plastikowych. – Firmy, które produkują obecnie z ropopochodnych mogą z powodzeniem przejść na produkcję z naszego granulatu bez konieczności zakupu nowego sprzętu – wyjaśnia Robert Bajko z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej.

– Granulaty opracowanej skrobi i jej kompozycje z PLA to materiały termoplastyczne, a więc mogą być wykorzystane w produkcji wyrobów jednorazowych metodą formowania wtryskowego lub metodą wytłaczania, uznawanych za jedne z najtańszych i najszybszych metod otrzymywania wyrobów użytkowych z klasycznych tworzyw sztucznych – tłumaczy prof. Helena Janik.

We współpracy z jedną z branżowych firm przeprowadzono testy technologiczne otrzymywania prototypu takich sztućców w skali przemysłowej. Dowiodły one, że opracowane kompozycje charakteryzują się wyższą odpornością termiczną niż produkty z czystego biopolimeru polilaktydu (PLA). – Jak wyjaśnia Robert Bajko: – Dzięki dodaniu skrobi ziemniaczanej produkt zyskał wyższą temperaturę ugięcia. Czystego PLA, które ma temperaturę mięknienia ok. 55°C, nie można użyć np. do zamieszania gorącej herbaty ponieważ łyżeczka stanie się elastyczna.

– Ze względu na zastąpienie części PLA przez znacznie tańszą skrobię termoplastyczną, finalna cena 1 kg naszej kompozycji jest niższa od czystego PLA o około 15%, a proces wdrożenia technologii do produkcji niezwykle prosty – wyjaśnia dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca technologii wytwarzania granulatu i jego wytłaczania.

Innowacyjny wynalazek

Wynalazek otrzymał zloty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu. Jest to innowacyjna kompozycja polimerowa, która została objęta ochroną patentową w Polsce, Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

– Na dzień dzisiejszy szukamy chętnych do produkcji granulatu na licencji udzielonej przez uczelnię. Proponujemy licencję oraz know how, dzięki któremu zainteresowane firmy będą mogły ruszyć z produkcją – podkreśla Robert Bajko.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024