Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR) w ubiegłym roku zebrano rekordową ilość opakowań po środkach ochrony roślin. Do ponownego przetworzenia ze sklepów i hurtowni trafiło 1 875 ton zużytych opakowań, czyli o 133 więcej niż w 2013.

Użytkownicy i sprzedawcy środków ochrony roślin mają obowiązek zbiórki i zagospodarowania zużytych opakowań po środkach, który wynika z Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami. System PSOR, obejmujący swoją siecią już kilka tysięcy punktów sprzedaży, umożliwia bezpłatny wywóz przyniesionych przez klientów pustych opakowań. Sprzedawcy otrzymują specjalne worki do zbierania oraz materiały informacyjne dotyczące całego procesu. Koszty funkcjonowania systemu ponoszą firmy wprowadzające środki ochrony roślin i inne środki niebezpieczne wykorzystywane w rolnictwie, czyli ich producenci i importerzy.

W ubiegłym roku na wspomniany cel przeznaczono blisko 6 mln zł. Anna Tuleja, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin mówi – System Zbiórki Opakowań PSOR umożliwia sprawny i kontrolowany proces odbioru opakowań po środkach ochrony roślin i innych środkach niebezpiecznych wykorzystywanych w rolnictwie. Warto podkreślić, że Polska od kilku lat jest liderem wśród krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o efektywność zbiórki tego rodzaju odpadów. Korzystanie ze sprawdzonej metody zarządzania odpadami opakowaniowymi pozwala działać odpowiedzialnie i dbać o środowisko naturalne.

Kosze na śmieci na ulicach polskich miast są w większości:

Wyświetl wyniki głosowania

Loading ... Loading ...
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj