Wskaźnik wzrostu cen hamowała żywność, a podbiły usługi – najbardziej wywóz śmieci, opłaty bankowe i pocztowe – wskazuje w poniedziałkowym wydaniu “Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak zwraca uwagę dziennik, Polska miała w ubiegłym roku najwyższą inflację w Unii Europejskiej. Według Eurostatu wyniosła ona 3,4 proc. (według GUS – 2,4 proc.).

“Mimo to rekordy wzrostów cen biły inne kraje” – wskazuje gazeta. Zauważa, że w Rumunii niektóre usługi internetowe podrożały o dwie trzecie. Na Łotwie listy o 60 proc. “U nas największe podwyżki dotyczyły wywozu śmieci, opłat bankowych i pocztowych” – pisze “DGP”.

Według dziennika nie brakowało też obniżek – najbardziej spadły ceny żywności oraz transportu. Jak podkreślono, w minionej dekadzie poziom cen podniósł się w Polsce o nieco ponad 17 proc. “Gdyby inflacja rosła zgodnie z celem banku centralnego, byłaby o ponad 10 pkt proc. wyższa” – pisze dziennik.

Wcześniej na temat wzrostu inflacji w Polsce na konferencji prasowej wypowiadał się prezes NBP Adam Glapiński. Ocenił, że jednym z czynników, który “podbija” inflację w Polsce jest lawinowy wzrost wysokości opłat za wywóz śmieci.

„Wzrost opłat za wywóz śmieci to zjawisko absolutnie skandalicznie, że w Polsce mamy do czynienia z bezprecedensowym, o ponad 50 proc. wzrostem cen wywozu śmieci rok do roku. To jest ewenement na skalę europejską, podbija nam bardzo inflację” – powiedział Glapiński.

Rząd nagrodzi prorodzinne samorządy. Plusem będzie m.in. ulga w opłacie za śmieci

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Polska ma największą inflację Unii Europejskiej ze względu na podwyżki cen wszystkiego. Wprowadzenie 18 nowych podatków i danin, od 1 stycznia 2021 r spowoduje i spowodowała podwyżkę kosztów życia w Polsce. Niebawem dogonimy Wenezuelę i Zimbabwe.

Skomentuj