Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Polska zabiega o wydłużenie terminu realizacji inwestycji w ramach KPO

Polska zabiega o wydłużenie terminu realizacji inwestycji w ramach KPO
Bartłomiej Leśniewski
21.05.2024, o godz. 8:25
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawiciel Polski przy Unii Piotr Serafin oświadczył, że Polska jest za wydłużeniem okresu wdrożenia Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Według niego problemem może być dokończenie dużych inwestycji przewidzianych w polskim planie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Pieniądze z funduszu odbudowy muszą zostać wydane do sierpnia 2026 r. W jego ramach Polska ma do wydania 60 mld euro. O pieniądze te można się starać dwa razy w roku, warunkiem wypłat jest realizacja reform i projektów inwestycyjnych zapisanych w KPO.

Zaległości do nadrobienia

W ocenie Serafina okres ten jest zbyt krótki na zrealizowanie dużych projektów. Jak podkreślił, Polska “straciła” dwa i pół roku na realizację KPO (pieniądze dla Polski były zablokowane z powodu sporu o praworządność). “Słyszymy od polskich przedsiębiorców, że nie są w stanie zaangażować się w duże inwestycje, np. w sieci energetyczne, ze względu na zbyt krótki termin wykonania” – powiedział dziennikarzom polski ambasador w poniedziałek w Brukseli.

W ocenie Serafina termin mógłby zostać wydłużony dla wszystkich krajów członkowskich. “Słyszę, że inne kraje członkowskie też mają poważne problemy z implementacją. To są kraje z południa i inne, nie tylko Polska” – zauważył. Nie chciał jednak precyzować, kiedy taka decyzja mogłaby zapaść ani na jak długo termin realizacji KPO mógłby zostać wydłużony.

O KPO

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który składa się z 55 inwestycji i 55 reform. Wzmocni polską gospodarkę oraz sprawi, że będzie ona łatwiej znosić wszelkie kryzysy.

Otrzymamy 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł)  w formie preferencyjnych pożyczek.

Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu przeznaczymy na cele klimatyczne (46,60%) oraz na transformację cyfrową (21,36%).

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024