– The Eartshot Prize (…) szuka innowacji w dziedzinie zmian klimatycznych. Potrzebujemy innowacji – powiedziała w ambasadorka Wielkiej Brytani w Polsce Anna Clunes na konferencji prasowej, zorganizowanej z okazji nominacji Polskiego Alarmu Smogowego do nagrody The Earthshot Prize.
Wyróżnienie i zobowiązanie
Andrzej Guła, aktywista PAS i prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy przekazał, iż “nominacja Polskiego Alarmu Smogowego do nagrody księcia Williama The Eartshot Prize to jest naprawdę duże wyróżnienie”. “Ale to też jest dla nas ogromne zobowiązanie” – dodał.
“Mimo poprawy, jaką obserwujemy w ostatnich latach, wciąż dużo jest do zrobienia. Wciąż jakość powietrza w Polsce jest zła, wciąż Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w całej Europie (…) Wyzwanie, przed którym stoimy to jest coś, co powinniśmy podjąć i coś, co powinni podjąć politycy tak, żeby smog nie zabijał rocznie 40 tys. ludzi” – powiedział Guła.
O nagrodzie
Nagroda Earthshot Prize Awards została ustanowiona w 2020 r. Jej celem jest promowanie skutecznych rozwiązań dla największych problemów środowiskowych, w tym zanieczyszczania powietrza. W skład kapituły nagrody wchodzą m.in.: Książę William, Sir David Attenborough, Christiana Figueres, Królowa Jordanii Rania Al Abdullah, Cate Blanchett.
Nominacje zostały ogłoszone 19 września br. na szczycie Earthshot Innovation Summit w Nowym Jorku. Nagroda jest przyznawana jeszcze w pięciu kategoriach: klimat, bioróżnorodność, powietrze, oceany, odpady. W każdej kategorii do finału nominowano po trzy organizacje.
Polski Alarm Smogowy
Polski Alarm Smogowy to ruch zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych. Został nominowany w kategorii powietrze za prowadzone w Polsce działania na rzecz czystego powietrza, które uznano za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii w obszarze ochrony środowiska. Wśród reform, o które zabiegał PAS, znajdują się m.in. uchwały antysmogowe, normy jakości węgla, zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych, programy wsparcia finansowego modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji domów. Te zmiany przyczyniły się do znacznej poprawy jakości powietrza w Polsce.
Ceremonia wręczenia nagród Earthshot odbędzie się w Singapurze 7 listopada. Pięciu z 15 finalistów otrzyma kwotę 1 miliona funtów na prowadzenie dalszych działań.
Komentarze (0)