Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polski Alarm Smogowy ogłoszony!

Polski Alarm Smogowy ogłoszony!
lb
10.02.2015, o godz. 0:12
czas czytania: około 3 minut
0

Mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Lokalne inicjatywy jednoczą się więc w walce o czyste powietrze i organizują kampanię na rzecz czystego powietrza pod hasłem „Polski Alarm Smogowy.”  

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej – normy dla rakotwórczego benzo[a]pirenu są przekraczane w skali kraju o 500%. Wraz z Bułgarią prowadzimy również pod względem zapylenia powietrza. Jakość powietrza pogarsza się wyraźnie w sezonie grzewczym, gdyż do głównych źródeł tych zanieczyszczeń należą domowe piece na węgiel i inne paliwa stałe. Z powodu fatalnej jakości powietrza każdego roku przedwcześnie umiera 45 000 Polaków.

zdrowie

Rys. Wpływ złej jakości powietrza na organizm człowieka

– Chcemy zwrócić uwagę na fatalną jakość powietrza w naszym kraju – nie tylko Kraków ma problem ze smogiem. Ponad połowa terytorium Polski boryka się z bardzo wysokimi stężeniami pyłów zawieszonych. Normy dla benzo[a]pirenu – substancji rakotwórczej i mutagennej, która obecna jest również w papierosach, są przekroczone na terenie niemal całej Polski – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Chociaż za poprawę jakości powietrza odpowiadają władze samorządowe, to obecnie nie posiadają one praktycznie żadnych narzędzi, które umożliwiłyby im podjęcie stanowczych działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza – zarówno w obszarze zanieczyszczeń z domowych pieców grzewczych, jak i transportu. Potrzebne są konkretne zmiany w prawie krajowym. Dlatego też Krakowski Alarm Smogowy wraz z Dolnośląskim Alarmem Smogowym i Podhalańskim Alarmem Smogowym rozpoczynają kampanię na rzecz niezbędnych zmian pod hasłem Polskiego Alarmu Smogowego. – Zdajemy sobie sprawę, że sami nie osiągniemy wiele. Musimy połączyć siły i razem walczyć o zmiany, które pozwolą nam oddychać czystym powietrzem – przekonuje Piotr Manowiecki z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

PM10

Rys. Udział poszczególnych źródeł w emisji PM10

Jak wskazują organizatorzy akcji, aby znacząco poprawić jakość powietrza nad Polską potrzeba kilku decyzji na poziomie centralnym, takich jak: wprowadzenie norm jakości węgla, wprowadzenie wymagań emisyjnych dla nowych kotłów na węgiel i drewno, przekazanie gminom borykającym się z zanieczyszczeniem powietrza możliwości określania norm emisyjnych, które będą musiały spełniać wszystkie kotły w danej gminie, nie tylko nowe, umożliwienie gminom ograniczania ruchu samochodowego w mieście: np. ograniczenia wjazdu dla pojazdów emitujących najwięcej zanieczyszczeń.

Dwa pierwsze postulaty to również rekomendacje Najwyższej Izby Kontroli, która w 2014 roku przyjrzała się problemowi zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Organizatorzy akcji podkreślają, że pomimo rekomendacji NIK, minister gospodarki zaproponował pod koniec stycznia projekt norm dla węgla kamiennego, które nie wyłączają nawet najgorszej jakości węgla z obrotu na rynku gospodarstw domowych. – Ogromne zanieczyszczenie powietrza benzo[a]pirenem czy pyłem zawieszonym wynika w dużej mierze z tego, że ludzie ogrzewają domy węglem bardzo złej jakości, często pomieszanym ze śmieciami, w urządzeniach, które nie spełniają żadnych standardów emisyjnych – tłumaczy Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

 Na stronie internetowej www.polskialarmsmogowy.pl znajduje się apel, do którym można złożyć podpis w ramach poparcia dla akcji.

Na potrzeby kampanii nakręcono też bardzo pomysłowy spot.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024