Komisja Europejska zezwoliła na odblokowanie polskiego systemu handlu emisjami dwutlenku wegla. Wczoraj została przywrócona możliwość wykonywania transakcji przekazu jednostek w Krajowym Rejestrze Uprawnień.

Po przeanalizowaniu raportów krajowych rejestrów dotyczących ich zabezpieczeń, Komisja Europejska potwierdziła, że Polska stosuje odpowiednio wysokie standardy zabezpieczeń w zakresie prowadzenia Rejestru. Decyzja o przywróceniu jego pełnej operacyjności oznacza, że transakcje wykonywane za jego pośrednictwem są przeprowadzane w bezpieczny sposób.

Możliwość wykonywania transakcji uprawnieniami do emisji CO2 w systemie europejskim zawieszono 19 stycznia br. Komisja Europejska wprowadziła ten tymczasowy środek zapobiegawczy w związku z powtarzającymi się w ostatnich miesiącach próbami ataków na rejestry wspólnotowe.

Po doniesieniach o próbach ataków na rejestry państw członkowskich także Polska zapobiegawczo zamknęła swój, mimo że – jak informował Krajowy Administrator Handlu Uprawnieniami do Emisji – w polskim rejestrze nie stwierdzono żadnego przypadku kradzieży jednostek.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj