Polskie ciepłownictwo, czyli gorący temat na najbliższą zimę
Strategia dla ciepłownictwa do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.) autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest już niemal gotowa. Jeśli jej założenia wejdą w życie, w następnej dekadzie tylko nieliczni będą wiedzieć, jak wyglądają węgiel czy dymiące kominy.
Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska informuje: „Rozwój infrastruktury ciepłownictwa jest dla naszego resortu jednym z priorytetowych zagadnień, jednak nie dopuszczamy możliwości, aby kontekst ochrony środowiska nie był brany pod uwagę w tym i żadnym innym przypadku”.
Wyzwania ekologiczne i finansowe
Według Europejskiej Agencji Środowiska, w 2018 r. 82% mieszkańców polskich miast było narażonych na oddychanie powietrzem przekraczającym normy zawartości cząstek PM10, a 34% na powietrze, w którym zostały przekroczone normy PM2,5, a więc zwiększone ilości pyłów zawieszonych, tlenków siarki i azotu oraz benzo(a)pirenu, głównie ze sfery komunalno-bytowej. Zanieczyszczenia trafiają do atmosfery z niskich kominów budynków mieszkalnych, których ok. 3,5 mln zaopatrywanych jest w ciepło ze źródeł o niskiej sprawności, opalanych paliwami stałymi bądź zanieczyszczonym surowcem.
Dlatego trudno będzie wprowadzić w życie defi...