Reklama

ad1a bellator [od 30.06.25 do ?]

Polskie firmy łączą siły na rzecz budowy statków dla offshore wind

Polskie firmy łączą siły na rzecz budowy statków dla offshore wind
KP/PAP
24.06.2025, o godz. 16:33
czas czytania: około 3 minut
0

PGE Baltica, stocznia CRIST, WIKE S.A oraz Grupa Przemysłowa Baltic podpisały we wtorek list intencyjny, który zakłada współpracę przy projektowaniu i budowie jednostek instalacyjnych i serwisowych dla morskich farm wiatrowych. Wspólna inicjatywa ma wzmocnić polski łańcuch dostaw dla sektora offshore wind.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b forum recyklingu 2025 [01.07-01.10.25]

Dokument podpisano w Sopocie podczas otwarcia Kongresu Polskie Porty 2030. Jak podkreślił cytowany w komunikacie prasowym prezes PGE Dariusz Marzec, celem jest jak najszersze włączenie polskich firm w realizację projektów offshore. 

– Zarówno inwestorom, przyszłym operatorom morskich farm wiatrowych, jak również dostawcom i podwykonawcom zależy na tym, aby jak najwięcej polskich firm wzięło aktywny i szeroki udział w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Żeby osiągnąć satysfakcjonujący wszystkich poziom zaangażowania polskiego przemysłu w budowę morskich farm wiatrowych i tym samym tworzyć odpowiedni łańcuch wartości, musimy działać razem i długofalowo – wyjaśnił Marzec.

Ważne wsparcie merytoryczne

PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie PGE, zamierza wspierać partnerów technicznie i merytorycznie. – Nie rozważamy zaangażowania kapitałowego w budowę floty instalacyjnej, ponieważ nie jesteśmy i nie będziemy armatorem. Chcemy jednak podzielić się naszą wiedzą techniczną, która może posłużyć partnerom w procesie rozwoju specjalistycznych jednostek – zaznaczył wiceprezes PGE Baltica ds. operacyjnych Piotr Dziubałtowski.

Zgodnie z treścią listu intencyjnego, CRIST, WIKE oraz Grupa Przemysłowa Baltic, będąca częścią Agencji Rozwoju Przemysłu, zadeklarowały udział w postępowaniach przetargowych na czarter statków – instalacyjnego i serwisowego – potrzebnych do realizacji kolejnych projektów Grupy PGE na Bałtyku.

W komunikacie wskazano, że ewentualne kontrakty, w tym umowy rezerwacyjne, będą zawierane w oparciu o specyficzne dla każdego projektu regulacje zakupowe.

– Nasza spółka-córka CRIST Offshore jako pierwsza w Polsce podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie stacji transformatorowej na pierwszą fazę polskich farm wiatrowych. Dzięki temu kontraktowi weszliśmy na poziom dostawców tzw. Tier 1. Wierzymy również, że dla polskich farm wiatrowych wybudujemy statek tzw. jack-up służący do budowy tychże farm. Oczywiście mam na myśli drugą fazę MEW, a czas płynie szybko i musimy podejmować pilne działania projektowe. Cieszymy się bardzo, iż PGE zdecydowała się rozpocząć dialog techniczny w zakresie zwiększenia tzw. local content – powiedział prezes CRIST Ireneusz Ćwirko.

Nowa jednostka

Z kolei WIKE, spółka celowa CRIST, ma ambicje zostać operatorem zbudowanej w polskiej stoczni jednostki typu jack-up przeznaczonej do budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

– Celem naszych działań jest doprowadzenie do budowy i przyszła eksploatacja takiej jednostki – podkreślił prezes WIKE Wojciech Kąkol.

W inicjatywę włączy się też Grupa Przemysłowa Baltic, dysponująca doświadczeniem w realizacji złożonych projektów stoczniowych i offshore.

– Podpisanie listu intencyjnego to kolejny krok w kierunku wzmacniania naszego udziału w local content dla sektora offshore wind w Polsce. (…) Obecnie realizujemy m.in. projekty wyposażenia pokładów statków instalacyjnych w zaawansowane dźwigi offshore, co potwierdza naszą gotowość do aktywnego wsparcia tej inicjatywy – powiedział prezes Grupy Przemysłowej Baltic Adam Kowalski.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b energia i recykling bellator [od 30.06.25 do ?]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 kompleksowa KGO 2025 [18.07-03.09.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D EWB EKOODPOWIEDZIALNI 2025 [26.06-31.08.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2025