Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polskie fundamenty offshore podbijają Europę

Polskie fundamenty offshore podbijają Europę
ml
10.07.2015, o godz. 4:03
czas czytania: około 3 minut
0

We wrześniu tego roku Bilfinger Mars Offshore rozpocznie produkcję 91 sztuk platform pośrednich dla farmy wiatrowej Race Bank na Morzu Północnym. Klientem jest DONG Energy – światowy lider w wiatrowej branży offshore.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Złożona przez Bilfinger Mars Offshore oferta produkcji fundamentów w Szczecinie okazała się najlepsza, zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Negocjacje trwały pół roku i były bardzo intensywne – w tym czasie przedstawiciele DONG Energy trzykrotnie wizytowali budowaną na wyspie Ostrów Brdowski fabrykę i zapoznawali się z warunkami produkcji.

BMO konkurowało  z dwoma największymi liderami na rynku produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Ostatecznie spółka wygrała przetarg na produkcję platform pośrednich (ang. Transition Pieces – TP) dla morskiej farmy wiatrowej Race Bank. – To był rok bardzo wytężonej pracy. Jeszcze w trakcie trwania procesu budowy fabryki musieliśmy udowodnić, że produkowane u nas elementy będą miały najlepszą jakość – wyjaśnił Dirk Kassen, prezes zarządu Bilfinger Mars Offshore.

Kontrakt dotyczy produkcji i magazynowania 91 sztuk platform pośrednich i obejmuje dostawę materiałów do produkcji, prefabrykację konstrukcji, realizację prac antykorozyjnych, wykonanie i montaż platform żelbetowych, montaż wyposażenia konstrukcji dostarczonego przez klienta (np. żurawików), wyposażenie elektryczne fundamentów, dostawę i montaż anod, załadunek na barki oraz składowanie wyprodukowanych elementów do czasu ich odbioru przez DONG Energy.

Kontrakt zawarty jest na okres lipiec 2015-grudzień 2016, a pierwszy załadunek gotowych elementów planowany jest na czerwiec 2016 roku.

Realizacja projektu

Elementy, które powstaną w ramach kontraktu ważyć będą w sumie ok. 30 000 t (330 t każdy TP, łącznie z ważącą ok. 100 t platformą żelbetową) – to 22,500 t stali i 7,500 t żelbetu. Ich łączna długość to ponad 2 000 m (wysokość części głównej to ok. 22 m), średnica konstrukcji – ok. 6,5 m. Powierzchnia malowania będzie wynosić ok. 60 000 m2. Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów euro.

Gotowe fundamenty będą stawiane na barkę za pomocą jednej z największych w Europie  suwnicy wysokiej na ok. 110 m, z możliwością udźwigu do 1400 ton (na wysokości 95 m) widocznej prawie z każdego miejsca w Szczecinie (dla porównania suwnice byłej Stoczni Szczecińskiej mają wysokość 80 m i udźwig 300-450 ton). Przez cały czas produkcja będzie nadzorowana przez specjalistów z DONG Energy.

Wyprodukowane przez BMO fundamenty morskich elektrowni wiatrowych montowane będą na farmie Race Bank (planowana moc 580 MW), około 27 km od Blakeney Point u wybrzeży hrabstwa Norfolk (Anglia). Morska farma wiatrowa Race Bank powstaje w ramach rządowego systemu wsparcia rozwoju OZE Wielkiej Brytanii. Jej pełna zdolność operacyjna planowana jest na 2018 r., kiedy będzie w stanie wyprodukować energię dla ponad 400 000 gospodarstw domowych.

Kontrakt podpisany został w siedzibie DONG Energy  w Gentofte w Kopenhadze 1 lipca 2015 przez Davida Summersa, odpowiedzialnego za projekty związane z inżynierią, zamówieniami i budownictwem w DONG Energy oraz Dirka Kassena, prezesa zarządu Bilfinger Mars Offshore i Przemysława Milczarka, członka zarządu Bilfinger Mars Offshore.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024