Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polskie koleje testują pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych

Polskie koleje testują pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych
ml
07.01.2016, o godz. 9:26
czas czytania: około 1 minuty
0

Trzy instalacje fotowoltaiczne zamontowano na budynkach Polskich Linii Kolejowych w Nowym Sączu, aby zbadać możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Pierwsze testy pozwalają sądzić, że energia elektryczna pozyskana w ten sposób zapewni zasilanie małych i średniej wielkości stacji kolejowych, jak np. Zakopane.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Instalacje fotowoltaiczne zamontowane na budynkach użytkowych na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu zostały dobrane tak, by umożliwić największy uzysk mocy. Łączna moc zainstalowanych baterii słonecznych (58,2 kW) wystarczyłaby do zapewnienia energii elektrycznej dla czterech średniej wielkości domów jednorodzinnych.

Testy, które właśnie rozpoczęły PLK pokażą, o ile dokładnie można ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej w każdym z wytypowanych obiektów. Zgodnie z projektami, minimalny okres żywotności instalacji wynosi 25 lat, a według szacunków, koszty instalacji urządzeń zwrócą się o wiele szybciej – już po 10-11 latach.

Pierwszą mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy 3 kW PLK zamontowały w drugiej połowie roku 2014 na budynku nastawni w Katowicach Stawiskach. – Obecnie zarządca infrastruktury zbiera doświadczenia, które pozwolą ocenić możliwość szerszego zastosowania odnawialnych źródeł energii w budynkach i na stacjach – powiedział Radosław Burak-Romanowski, dyrektor Biura Energetyki PLK.

Pozyskiwanie energii ze słońca to główny kierunek badań PKP Polskich Linii Kolejowych w obszarze wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zarządca infrastruktury testuje również wykorzystanie instalacji solarnych do podgrzewania wody użytkowej w budynkach służbowych.

Wytworzona energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby własne, a jej chwilowy nadmiar będzie oddawany do sieci energetycznej. Jednak w przyszłości zarządca infrastruktury planuje też testować możliwość magazynowania wyprodukowanej nadwyżki energii.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024