Plastik zalegający na składowiskach odpadów można będzie przetworzyć na benzynę. Polscy naukowcy są coraz bliżej rozwiązania problemu, nad którym od dłuższego czasu trwają prace. Planują, że stanie się to już w ciągu dwóch najbliższych lat.
Polacy usprawnili technologię
Specjalistom pod okiem Adama Hańderka udało się usprawnić technologię polegającą na procesie termolizy, który pozwala przetworzyć plastikowe odpady w komponenty paliw. Polega to na doprowadzeniu plastiku do temperatury, w której jego właściwości upodobniają się do występujących w benzynie czy oleju napędowym. Problem stanowiły dotąd osady, których wytrącanie się podczas procesu uniemożliwiały skuteczną pracę instalacji.
Ulepszenie procesu zajęło naukowcom osiem lat. Wykonano wówczas aż osiem instalacji pilotażowych, w których testowano rozmaite rozwiązania. Skutek nie był jednak zadowalający – mówi Hańderek w rozmowie z PAP. Jak podkreśla, przełomowe w kontekście ulepszenia technologii depolimeryzacji okazały się dopiero ostatnie cztery lata, które ostatecznie pomogły ominąć wszystkie problemy.
Pierwsze takie rozwiązanie na świecie
– Nasze rozwiązanie pozwala na prowadzenie tego procesu rozkładu tworzyw sztucznych bez żadnych strat, np. osadów czy pojawiania się niepożądanych związków chemicznych w produkcie. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie – mówi Hardeniek PAP.
Wsparciem dla projektu okazał się Instytut Chemii Przemysłowej, z którego pochodzi opatentowane rozwiązanie pozwalające na uszlachetnianie niższym kosztem otrzymywanego paliwa tak, aby spełniało normy paliw samochodowych. Wkład w rozwój w procesie optymalizacji technologii miał również Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT.
Uzyskane w ten sposób paliwo nie ma zastępować paliw rafineryjnych, a stanowić rozwiązanie problemów z zalewającymi nas plastikowymi odpadami. Ich zagospodarowanie w ten sposób zmniejszy problem ze składowaniem czy spalaniem.
Komentarz #10469 dodany 2018-03-28 20:29:15
Z 1 kilograma odpadow tworzyw sztucznych naukowcy moga wyprodukowac 700 g paliwa plynnego.Pytanie czy jest to kontynuacja opatentowanego przez inz.Zbigniewa Tokarza z Lodzi procesu/2004r/.On tez skonstuowal i zbudowal reaktor katalityczny 2010-2014.Zalozyl firme T-Technology by rozpoczac produkcje plynnego paliwa z plastiku lezacego na wysypiskach,tyle tylko ze potentaci tacy jak Orlen czy Lotos nie zainteresowali sie tym projektem.Cena reaktora byla stosunkowo przystepna biorac pod uwage wydajnosc 1.2tys euro.Reaktor katalitycany "PIROLIZA"