Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. coraz bliżej - jest pozwolenie na budowę

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 r. coraz bliżej - jest pozwolenie na budowę
Judyta Więcławska
10.10.2023, o godz. 13:45
czas czytania: około 2 minut
0

7 września uzyskaliśmy pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej; pomnik zostanie zbudowany na warszawskim Placu Na Rozdrożu, w miejscu fontanny, z elementami wodnymi i z piękną strefą edukacyjną – przekazał w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Bitwa Warszawska była jedną 18 najważniejszych bitew w dziejach świata. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem “cudu nad Wisłą” zatrzymała inwazję Rosji Sowieckiej na Polskę i zachodnią część Europy.

O pozwoleniu na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej poinformował w sieci szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński.

Pomnik na Placu na Rozdrożu

– Kilka osób ostatnio na spotkaniach wyborczych pytało mnie o losy Pomnika Bitwy Warszawskiej. Mogę Państwu przekazać, że 7 września uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę i pomnik zostanie zbudowany tutaj, na warszawskim Placu Na Rozdrożu, w miejscu tej fontanny, z elementami wodnymi i z piękną strefą edukacyjną, która będzie opowiadała o tej przełomowej bitwie w historii świata – powiedział Gliński w zamieszczonym nagraniu.

Konkurs na monument

Urząd m.st. Warszawa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego chcąc upamiętnić bitwę warszawską zdecydowało o budowie pomnika. Jeszcze w 2019 r. ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt pomnika. Wybrano pracę Mirosława Nizio z Nizio Design International Warszawa. Nagrodzona praca to obelisk na planie kwadratu. Z napisem u wierzchołka “1920”.

W uzasadnieniu wyboru wskazano, że zaproponowana praca “jest najlepsza ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024