Bitwa Warszawska była jedną 18 najważniejszych bitew w dziejach świata. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem “cudu nad Wisłą” zatrzymała inwazję Rosji Sowieckiej na Polskę i zachodnią część Europy.
O pozwoleniu na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej poinformował w sieci szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński.
Pomnik na Placu na Rozdrożu
– Kilka osób ostatnio na spotkaniach wyborczych pytało mnie o losy Pomnika Bitwy Warszawskiej. Mogę Państwu przekazać, że 7 września uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę i pomnik zostanie zbudowany tutaj, na warszawskim Placu Na Rozdrożu, w miejscu tej fontanny, z elementami wodnymi i z piękną strefą edukacyjną, która będzie opowiadała o tej przełomowej bitwie w historii świata – powiedział Gliński w zamieszczonym nagraniu.
Kilka osób ostatnio na spotkaniach wyborczych pytało mnie o losy Pomnika Bitwy Warszawskiej.
Mogę Państwu przekazać, że 7 września uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę i pomnik zostanie zbudowany tutaj, na warszawskim Placu Na Rozdrożu, (…) 1/2 pic.twitter.com/MRt1fW5IQF— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) October 9, 2023
Konkurs na monument
Urząd m.st. Warszawa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego chcąc upamiętnić bitwę warszawską zdecydowało o budowie pomnika. Jeszcze w 2019 r. ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt pomnika. Wybrano pracę Mirosława Nizio z Nizio Design International Warszawa. Nagrodzona praca to obelisk na planie kwadratu. Z napisem u wierzchołka “1920”.
W uzasadnieniu wyboru wskazano, że zaproponowana praca “jest najlepsza ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską”.
Komentarze (0)