Pomorskie. Samorządowcy z Polski i Niemiec o współpracy obu krajów i zielonej transformacji

Pomorskie. Samorządowcy z Polski i Niemiec o współpracy obu krajów i zielonej transformacji
MŁ/PAP
16.10.2021, o godz. 10:43
czas czytania: około 4 minut
0

O stosunkach między Polską a Niemcami, wyzwaniach klimatycznych oraz zielonej transformacji rozmawiali w piątek uczestnicy 45. Posiedzenia Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko– Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Obrady odbyły się w sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Pomorskie atuty

– Pomorze i Gdańsk były i są wielkim magnesem. W woj. pomorskim obserwujemy dynamiczny wzrost PKB, nastąpiła likwidacja bezrobocia, obserwujemy dynamiczny rozwój eksportu, wysoki poziom inwestycji w infrastrukturę, gospodarkę, bazę turystyczną. Naszymi atutami są: otwartość, tolerancyjność i solidarność – powiedział wicemarszałek woj. pomorskiego Leszek Bonna.

Zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy 30-lecie podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. – Na Pomorzu pamiętamy o historii i ją szanujemy, ale chcemy żyć przyszłością, chcemy z wami współpracować na rzecz rozwoju Unii Europejskiej – dodał.

Gdańsk otwarty na współpracę

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak przypomniał, że w tym roku mija też 45 lat od powołania pierwszego partnerstwa miast między PRL i Republiką Federalną Niemiec, do którego przystąpiły Gdańsk i Brema.

– We współpracy, budowaniu wzajemnego zaufania widzimy szansę w przełamywaniu barier. Gdańsk jest doświadczony historycznie, ale widzi szansę w tym, co udało nam się zbudować przez lata. Dzisiaj Unia Europejska niewątpliwie stoi na zakręcie. Są ruchy, które podważają jej dotychczasowy dorobek i są one coraz głośniejsze. Z Gdańska powinien pójść sygnał, że UE jest naszą szansą. Jest szansą na budowę pokojowej Europy i świata – powiedział.

Zielona transformacja: technologie i know-how, aby osiągać cele klimatyczne

Minister Spraw Europejskich i Mediów Landu Nadrenia Północna-Westfalia dr Stephan Holthoff-Pförtner zauważył, że jednym z wyzwań, które stoją przed Europą jest zielona transformacja.

– Polska i Niemcy, jako kraje przemysłowe, mają te same zainteresowania i wyzwania. Musimy stawiać na technologie i know-how, aby osiągać cele klimatyczne. Chcemy, by nasi obywatele korzystali z transformacji energetycznej. Pewne cele możemy osiągnąć tylko wspólnie i tylko poprzez współpracę na różnych płaszczyznach – podkreślił.

Nawiązując do jubileuszu 30-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie Holthoff-Pförtner ocenił, że ta współpraca między Polską a Niemcami jest bardzo dobra i będzie kontynuowana.

– Mamy wiele wspólnych osiągnięć. Wierzę, że nadal będziemy wspólnie bronić europejskich wartości. Nie jest tajemnicą, że kurs polskiego rządu w tym zakresie przybrał niepokojący wymiar. Mam nadzieję, że rząd w Warszawie powróci do roli konstruktywnego partnera w Europie – powiedział.

Więzi i relacje najważniejsze

O tym, jak zmieniły się stosunki polsko – niemieckie na przestrzeni ostatnich 30 lat mówiła między innymi konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper. – Dokument podpisany 17 czerwca 1991 roku przez Jana Krzysztofa Bieleckiego i Helmuta Kohla miał znaczenie epokowe w dziejach relacji polsko-niemieckich. Dla mnie najważniejszy jest artykuł 29, który uważam za rdzeń tego porozumienia. Mówi on o rozwoju relacji i budowie więzi pomiędzy społeczeństwami obywatelskimi obojga krajów – powiedziała. “Nasze stosunki żyją dzisiaj dzięki obywatelom. To mieszkańcy są najlepszymi ambasadorami obu krajów – nadmieniła.

Mówiła także o roli Komisji Współpracy Międzyregionalnej w budowaniu partnerstw polsko-niemieckich. – Dziś, kiedy walczymy o wartości europejskie, potrzebujemy jeszcze więcej przykładów dobrej współpracy. Zadaniem polsko-niemieckiej komisji jest utrzymywanie dobrych relacji sąsiedzkich, szczególnie teraz – w kontekście konfliktu rządu polskiego z KE – podkreślała.

Wyzwania elektromobilności

W czasie posiedzenia rozmawiano też o rozwoju elektromobilności i wyzwaniach, jakie czekają w związku z tym m.in. branżę motoryzacyjną.

– Aby Europejski Zielony Ład wywarł silny wpływ na państwa członkowskie musimy przełożyć ciężar transportu z drogowego na kolejowy i postawić na elektromobilność. Te nowe formy muszą być nadal w Europie rozwijane. Cieszyłbym się gdybyśmy przez to gremium mogli nawiązać kontakty w tym zakresie – zaznaczył szef działu mobilność i napędy Agencji Energie Agentur dr Frank Koster.

Rozmowy o “Fit for 55”

Podczas obrad omówiono też najważniejsze założenia pakietu “Fit for 55” (“Gotowi na 55 procent”), który w lipcu br. przedstawiła Komisji Europejska. To zestaw propozycji legislacyjnych służących dostosowaniu unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w perspektywie roku 2030 r., wobec poziomu z roku 1990 r. Pakiet ma być narzędziem zielonej rewolucji, zmierzającej do neutralności klimatycznej UE w roku 2050.

Dokument składa się 13 projektowanych aktów prawnych, opisanych na ok. 4,5 tys. stron.

– Niektóre z tych 13 wniosków, to całkowicie nowe propozycje legislacyjne, do których należą: nowa strategia leśna UE, mechanizm pobierania opłat od emisji dwutlenku węgla na granicach UE, instrument społeczny – klimatyczny fundusz społeczny, a także dwie inicjatywy dotyczące transportu lotniczego i morskiego w zakresie alternatywnych i zróżnicowanych paliw. (…) Ten pakiet jest tylko propozycją Komisji Europejskiej. Musi przejść ścieżkę legislacyjną i zostać zatwierdzony przez PE i państwa członkowskie. Nie jest pewne, czy ostateczny kształt tego pakietu będzie taki, jak zaproponowany przez KE – wyjaśnił dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce Jacek Wasik.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025