W placówkach będzie się można dowiedzieć więcej na temat pszczołowatych i tego, jak je chronić.
Lista placówek zaangażowanych w Wielki Dzień Pszczół (organizowany po raz trzeci) dostępna jest na stronie organizatora.
W ogrodach botanicznych i parkach narodowych i krajobrazowych w całym kraju m.in. w Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Łodzi i Mikołowie na Śląsku na zwiedzających czeka szereg atrakcji – edukacyjne gry o Zasadach Przyjaciół Pszczół, quizy, warsztaty z sadzenia roślin i budowania domków dla pszczół dziko żyjących czy spotkanie z pszczelarzem – poinformowała PAP przedstawicielka organizatorów.
Chętni, którzy chcą poznać fascynujący świat pszczołowatych, na hasło “Wielki Dzień Pszczół” wejdą bezpłatnie do placówek organizujących święto.
Główne obchody Wielkiego Dnia Pszczół odbędą się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu, Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.
W imprezę włączyły się też parki narodowe (m.in. tatrzański, roztoczański czy Gór Stołowych) i parki krajobrazowe (np. wdecki i wdzydzki).
Organizatorem obchodów święta i programu są Zakłady Tłuszczowe “Kruszwica” S.A.
W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich zapylaczy.
Znaczenie pszczołowatych dla człowieka, środowiska i gospodarki jest nie do przecenienia. Warzywa, owoce, bawełna, migdały czy kawa to tylko niektóre produkty, które powstają dzięki zapylaniu przez pszczołowate – pszczoły miodne oraz licznie występujące w Polsce owady dziko żyjące. Jednak niemal połowa z występujących w naszym kraju gatunków pszczołowatych znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem.
PAP – Nauka w Polsce
Komentarze (0)