W ramach porozumienia prowadząca kopalnie miedzi w północnej Zambii firma Konkola Copper Mines i jej brytyjski właściciel – Vedanta Resources wypłacą odszkodowania ponad 2,5 tys. mieszkańcom terenów dotkniętych zanieczyszczeniem wód spowodowanym przez wydobycie – informuje portal africanews.

Znajdujące się w okolicach miasta Chingola odkrywkowe kopalnie miedzi są największym prywatnym pracodawcą w Zambii zatrudniającym 16 tys. osób.

Działalność wydobywcza znacząco wpływa na życie okolicznej ludności, utrzymującej się głównie z rolnictwa i rybołóstwa. Toksyczne ścieki z kopalni zanieczyszczają glebę i kanały irygacyjne. Używanie zanieczyszczonej wody do picia i celów higienicznych powoduje poważne problemy zdrowotne mieszkających w pobliżu kopalni osób – relacjonuje portal.

Reprezentowani przez brytyjską kancelarię prawną mieszkańcy otaczających kopalnie wiosek, w tym ponad 600 dzieci, domagali się wypłaty odszkodowań oraz zaprzestania ciągłego zanieczyszczania zamieszkiwanych przez nich terenów.

Ponieważ firma Konkola Copper Mines została przejęta przez zarejestrowany w Londynie koncern Vedanta Resources, Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł w 2019 r., że poszkodowani przez kopalnie mieszkańcy Zambii mogą dochodzić swoich praw przed brytyjskimi sądami.

„Bez uznania swojej odpowiedzialności Vedenta Resources i Konkola Copper Mines potwierdzają, że dla pożytku lokalnej społecznośći zgodziły się na zaspokojenie wszelkich roszczeń wniesionych przeciwko nim przez zambijskich powodów” – czytamy we wspólnym oświadczeniu stron. Nie ujawniono kwoty odszkodowań.

Czytaj więcej

Skomentuj