Gmina Wasilków dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego zamontuje ponad sto instalacji na dachach domów mieszkańców.

Zainteresowanych możliwością montażu kolektorów słonecznych było bardzo dużo. – Zgłosiło się więcej osób niż przewidywał projekt, dlatego utworzyliśmy listę rezerwową – powiedział Mirosław Bielawski, burmistrz Wasilkowa.

Inwestycja polega na montażu instalacji (kolektorów słonecznych), które wykorzystają energię słoneczną do podgrzania ciepłej wody na potrzeby mieszkańców gminy Wasilków. Pojawią się one na dachach 101 gospodarstw domowych. W ten sposób ograniczona zostanie emisja szkodliwych pyłów i gazów pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych.

Projekt przyniesie wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i budżetów domowych. Kolektory zostaną zamontowane do końca przyszłego roku. Wartość projektu to blisko 1,2 ml zł, zaś dofinansowanie z RPOWP wyniesie ponad 900 tys. zł.

Jak dodał burmistrz, że to nie koniec inwestycji związanych z odnawialnym źródłami energii w gminie. W planach jest też wymiana pieców węglowych.

 

Czytaj więcej

Skomentuj