Obniżyć obciążenia administracyjne
Zgodnie z nowelą, do strategicznych inwestycji w tym zakresie zaliczać się mają również linie 110 kV zarządzane przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD). Ustawa zakłada także nadanie OSD możliwości korzystania z przepisów specustawy. Dotychczas mógł z nich korzystać tylko operator sieci przesyłowej. W załączniku do ustawy wymieniono 81 takich inwestycji.
Nowe przepisy mają doprowadzić do istotnego obniżenia obciążeń administracyjnych nakładanych na inwestorów w zakresie infrastruktury elektroenergetycznej przy jednoczesnym braku dodatkowego obciążenia organów wydających decyzje. Ustawa powinna przyczynić się do regionalnego rozwoju przez umożliwienie przyłączeń nowych podmiotów, w tym podmiotów gospodarczych, do sieci elektroenergetycznej.
Celem regulacji jest także przyłączanie nowych, dużych podmiotów do sieci operatorów systemu dystrybucyjnego, jak również zwiększenie chłonności sieci pod względem rosnącego udziału energetyki prosumenckiej w Polsce.
Przekazywanie danych
W trakcie prac nad ustawą w Sejmie dopisano do niej rozdział, który rozszerza zakres działania specustawy na linie dystrybucyjne. Jednak ustawa nie obejmie wszystkich sieci dystrybucyjnych, ale te, które są bezpośrednio związane z systemem sieci przesyłowych i umożliwiają rozprowadzenie mocy. Wprowadzono również przepis, na mocy którego wykaz strategicznych inwestycji określi – w drodze rozporządzenia – Rada Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw energii.
Przepisy pozwolą również na przekazywanie danych na potrzeby centralnego systemu informacji dla rynku energetycznego. Chodzi m.in. o zgodę osób fizycznych będących klientami na przekazywanie danych osobowych. Nowela odnosi się ponadto budowy linii przesyłowych w województwach lubelskim i łódzkim. Włączono do ustawy również przepisy dotyczące m.in. napełniania zbiorników gazem LNG, czyli bunkrowania, a także konieczności tworzenia planów bunkrowania.
Komentarze (0)