Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Porozumienie o rozbudowie infrastruktury łączącej Polskę i Ukrainę

Porozumienie o rozbudowie infrastruktury łączącej Polskę i Ukrainę
Bartłomiej Leśniewski
09.07.2024, o godz. 8:27
czas czytania: około 3 minut
0

Rozbudowę sieci dróg ekspresowych w kierunku Ukrainy, modernizację połączeń kolejowych na przejściach granicznych, rozwój infrastruktury terminali przeładunkowych zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie polsko-ukraińskie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Chodzi o Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą, które zostało w poniedziałek podpisane przez premiera Donalda Tuska i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Infrastruktura, która łączy

W porozumieniu zadeklarowano, że uczestnicy będą kontynuować działania na rzecz rozszerzania sieci wzajemnych połączeń transportowych i powiązanej infrastruktury, w tym infrastruktury związanej z produktami rolnymi, oraz w obszarze transportu, w szczególności kolejowego, drogowego i lotniczego. Zapowiedziano wydajne wykorzystywanie istniejącej transgranicznej infrastruktury elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej; strony wskażą też warunki do zapewnienia ciągłej zdolności przesyłu gazu ziemnego z Polski do Ukrainy, w tym dostarczania skroplonego gazu ziemnego z polskich terminali LNG.

Drogi

“W zakresie budowy dróg, Polska rozbudowuje sieć dróg ekspresowych w kierunku Ukrainy, w szczególności drogę ekspresową S12 i S17. Ostatni odcinek drogi ekspresowej S12 przed granicą jest współfinansowany ze środków przyznanych w drodze konkursu w ramach instrumentu „Łącząc Europę”, do którego Polska i Ukraina przystąpiły wspólnie. Polska liczy na szybką budowę przedłużeń powyższych dróg ekspresowych po stronie ukraińskiej, dzięki czemu powstanie bezpośrednie połączenie drogowe zachód-wschód” – podano w umowie.

Kolej

Przypomniano, że w zakresie współpracy kolejowej w 2023 r. Polska wznowiła pracę polsko-ukraińskiego kolejowego przejścia granicznego Hrebenne – Rawa Ruska, i dodano, że w niedalekiej przyszłości zostanie otwarte kolejowe przejście graniczne Malhowice – Niżankowice.

W porozumieniu wskazano też, że Polska przygotowuje modernizację linii kolejowych w kierunku Ukrainy, spodziewając się dalszego wzrostu natężenia ruchu.

“Uczestnicy będą koncentrować się na modernizacji połączeń, przede wszystkim linii o standardowym rozstawie szyn, ale również linii szerokotorowych (1435 i 1520 mm) na przejściach granicznych, rozwoju infrastruktury terminali przeładunkowych na linii kolejowej nr 65, a także w rejonie Chełma i Medyki (w tym terminali intermodalnych)” – dodano.

Energetyka

W umowie podano ponadto, że od 2023 r., w odpowiedzi na zniszczenie infrastruktury energetycznej, w tym służącej do zasilania urządzeń i elementów infrastruktury telekomunikacyjnej, Polska rozszerzyła zakres udzielanej pomocy, nabywając i udostępniając Ukrainie urządzenia do magazynowania energii elektrycznej na potrzeby zasilania awaryjnego infrastruktury łączności na terytorium Ukrainy dla obywateli tego kraju.

Jak wskazano, Polska będzie ściśle współpracować z Ukrainą w celu określenia i rozwinięcia kanałów dystrybucji, aby zmniejszyć negatywny wpływ na rynki rolne oraz zapewnić uczciwą konkurencję na jednolitym rynku. Dodano, że Polska i Ukraina dostrzegają potrzebę dalszej współpracy przy modernizacji infrastruktury granicznej, także związanej z prowadzeniem kontroli fitosanitarnych i weterynaryjnych.

“Uczestnicy zgadzają się, że działania w zakresie odbudowy i rekonstrukcji powinny być przejrzyste, zgodne z uznanymi standardami, w szczególności w obszarze walki z korupcją” – podkreślono.

Dla polskich spółek

W umowie napisano, że Ukraina zgadza się co do potrzeby wprowadzenia uproszczonych i przyspieszonych procedur, które ułatwiłyby polskim spółkom wejście na ukraiński rynek. “Powinno to obejmować przyspieszenie uzyskiwania licencji, pozwoleń i rejestracji, umożliwiające polskim przedsiębiorcom szybkie i skuteczne rozpoczęcie działalności” – dodano.

Umowa stwierdza, że bezpieczeństwo energetyczne pozostaje kluczowe dla odporności Ukrainy. Polska będzie kontynuować wsparcie dla ukraińskiego sektora energetycznego. Z kolei Ukraina będzie dążyła do udoskonalenia ram regulacyjnych zgodnie z przepisami UE w sektorze telekomunikacyjnym i energetycznym

Infrastruktura krytyczna

Natomiast w obszarze infrastruktury krytycznej umowa przewiduję współpracę w wielu formatach w celu poprawy bezpieczeństwa, odbudowy i ochrony infrastruktury krytycznej Ukrainy. Ułatwiony ma być dostęp ukraińskich ekspertów do programów i projektów międzynarodowych, realizowanych w Polsce i innych państwach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024