Bezpieczeństwo energetyczne na Morzu Bałtyckim
Ukraina i Mołdawia przed zimą oraz czyste technologie
Wtorek to drugi i ostatni dzień nieformalnego spotkania ministrów ds. energii krajów UE, organizowanego w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Tematami spotkania są odbudowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej i przygotowania do zimy w Ukrainie i Mołdawii, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez lepszy dostęp do kluczowych czystych technologii. W tej drugiej części uczestniczyć będzie również dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji energetycznej Fatih Birol.
Polska prezydencja w Unii Europejskiej
Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku, po raz drugi w historii. Poprzednia prezydencja miała miejsce w drugiej połowie 2011 roku. Prezydencja rotacyjna oznacza, że Polska przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć pracom Rady UE – jednego z głównych organów decyzyjnych Wspólnoty.
Główne zadania prezydencji to m.in. organizowanie i przewodniczenie spotkaniom Rady UE, reprezentowanie Rady w relacjach z innymi instytucjami unijnymi, a także koordynowanie prac legislacyjnych i politycznych na poziomie UE. Prezydencja ma również możliwość kształtowania priorytetów i nadania tonu debacie politycznej w Unii.
Komentarze (0)