Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

Porozumienie o współpracy energetycznej w basenie Morza Bałtyckiego

Porozumienie o współpracy energetycznej w basenie Morza Bałtyckiego
ZM/PAP
13.05.2025, o godz. 13:14
czas czytania: około 2 minut
0

Zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa energetycznego w basenie Morza Bałtyckiego zapowiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przed nieformalnym spotkaniem ministrów ds. energii krajów UE. Dodała, że efektem tego ma być podpisanie stosownego dokumentu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się ważne spotkanie ministrów państw z basenu Morza Bałtyckiego.

Bezpieczeństwo energetyczne na Morzu Bałtyckim

– Rozmawialiśmy o współpracy w zakresie zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa energetycznego właśnie na Morzu Bałtyckim, gdzie systematycznie mamy do czynienia z różnymi incydentami, gdzie musimy budować naszą odporność, gdzie musimy podejmować współpracę i efektem tego będzie podpisanie dziś dokumentu, który da kolejny krok we wzmacnianiu tej współpracy – powiedziała Hennig-Kloska.Podczas spotkania prowadzona będzie dyskusja na temat przygotowania Ukrainy i Mołdawii pod kątem spójności ich przepisów prawa energetycznego z przepisami unijnymi.

Ukraina i Mołdawia przed zimą oraz czyste technologie

Wtorek to drugi i ostatni dzień nieformalnego spotkania ministrów ds. energii krajów UE, organizowanego w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Tematami spotkania są odbudowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej i przygotowania do zimy w Ukrainie i Mołdawii, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez lepszy dostęp do kluczowych czystych technologii. W tej drugiej części uczestniczyć będzie również dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji energetycznej Fatih Birol.

Polska prezydencja w Unii Europejskiej

Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku, po raz drugi w historii. Poprzednia prezydencja miała miejsce w drugiej połowie 2011 roku. Prezydencja rotacyjna oznacza, że Polska przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć pracom Rady UE – jednego z głównych organów decyzyjnych Wspólnoty.

Główne zadania prezydencji to m.in. organizowanie i przewodniczenie spotkaniom Rady UE, reprezentowanie Rady w relacjach z innymi instytucjami unijnymi, a także koordynowanie prac legislacyjnych i politycznych na poziomie UE. Prezydencja ma również możliwość kształtowania priorytetów i nadania tonu debacie politycznej w Unii.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025