Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Port w Elblągu będzie obsługiwać morskie farmy wiatrowe

Port w Elblągu będzie obsługiwać morskie farmy wiatrowe
PAP/dom
16.08.2022, o godz. 10:10
czas czytania: około 2 minut
0

W porcie w Elblągu mogą stacjonować jednostki obsługi technicznej morskich farm wiatrowych - poinformował wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Dodał, że trwają rozmowy ws. dokapitalizowania portu w zamian za pakiet akcji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka w porannej rozmowie na antenie Radia Olsztyn przyznał, że trwają rozmowy ze spółkami, które mogłyby korzystać z portu w Elblągu.

Inwestycje w offshore na masową skalę

– Teraz spółki Skarbu Państwa będą przeprowadzały na masową skalę inwestycje w energetykę wiatrową na morzu, w offshore. Będą potrzebne mniejsze porty, które będą obsługiwać tę całą bazę serwisową. Rozmawiałem z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem w zakresie rozwoju portu właśnie w zakresie obsługi serwisowej offshoru – powiedział Śliwka.

Jak mówił, port w Elblągu może kooperować z Krajową Grupą Spożywczą, np. Elewarr mógłby transportować zboże z portu w Elblągu.

– Jesteśmy teraz na etapie analiz. Rozmawiałem z grupą Azoty, która ma swoją spółkę Fosfory w Gdańsku, czy widziałaby możliwość, by korzystać z dobrodziejstw portu w Elblągu – wyliczał wiceminister Śliwka.

Otwarcie Kanału Żeglugowego 17 września

Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zostanie otwarty 17 września, co stanowi pierwszy etap budowy nowej drogi wodnej, która umożliwi otwarcie portu w Elblągu na Bałtyk. Coraz bardziej zaawansowany jest też drugi etap tej inwestycji, obejmujący prace na rzece Elbląg wraz z budową obrotowego mostu w Nowakowie.

Urząd Morski w Gdyni podał w ubiegłym tygodniu, że zaawansowanie prac drugiego etapu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską sięga ok. 50 proc.

Po zakończeniu całości prac, droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości i zanurzeniu 4,5 m.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023