W porcie w Elblągu mogą stacjonować jednostki obsługi technicznej morskich farm wiatrowych – poinformował wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Dodał, że trwają rozmowy ws. dokapitalizowania portu w zamian za pakiet akcji.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka w porannej rozmowie na antenie Radia Olsztyn przyznał, że trwają rozmowy ze spółkami, które mogłyby korzystać z portu w Elblągu.

Inwestycje w offshore na masową skalę

– Teraz spółki Skarbu Państwa będą przeprowadzały na masową skalę inwestycje w energetykę wiatrową na morzu, w offshore. Będą potrzebne mniejsze porty, które będą obsługiwać tę całą bazę serwisową. Rozmawiałem z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem w zakresie rozwoju portu właśnie w zakresie obsługi serwisowej offshoru – powiedział Śliwka.

Jak mówił, port w Elblągu może kooperować z Krajową Grupą Spożywczą, np. Elewarr mógłby transportować zboże z portu w Elblągu.

– Jesteśmy teraz na etapie analiz. Rozmawiałem z grupą Azoty, która ma swoją spółkę Fosfory w Gdańsku, czy widziałaby możliwość, by korzystać z dobrodziejstw portu w Elblągu – wyliczał wiceminister Śliwka.

Otwarcie Kanału Żeglugowego 17 września

Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zostanie otwarty 17 września, co stanowi pierwszy etap budowy nowej drogi wodnej, która umożliwi otwarcie portu w Elblągu na Bałtyk. Coraz bardziej zaawansowany jest też drugi etap tej inwestycji, obejmujący prace na rzece Elbląg wraz z budową obrotowego mostu w Nowakowie.

Urząd Morski w Gdyni podał w ubiegłym tygodniu, że zaawansowanie prac drugiego etapu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską sięga ok. 50 proc.

Po zakończeniu całości prac, droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości i zanurzeniu 4,5 m.

Czytaj więcej

Skomentuj