Komisja Europejska uruchamia portal poświecony najbardziej energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska pojazdom dostępnym na rynku.

Witryna http://www.cleanvehicle.eu będzie przydatna m.in. w związku z wymogami obowiązującej od grudnia dyrektywy dotyczącej promowania czystych i energooszczędnych aut. Zaleca ona, by przy każdym zakupie środków transportu publicznego uwzględniano ekologiczne parametry pojazdów.

Zadaniem portalu jest udostępnianie informacji na temat przepisów prawodawstwa unijnego i stanu prawnego w państwach członkowskich w zakresie ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów. Daje on również dostęp do danych technicznych zawartych w największej europejskiej bazie danych o pojazdach, dodatkowo ułatwiając wspólne składanie zamówień.

– Ta dyrektywa wraz z nową witryną z pewnością przysłuży się czystym i energooszczędnym technologiom poprzez ujawnienie rzeczywistych kosztów eksploatacji pojazdów. Przed zakupem należy rozważyć nie tylko cenę nowego pojazdu, ale również całkowite zużycie energii i poziom zanieczyszczeń do końca jego eksploatacji – przekonujeodpowiedzialny za transport wiceprzewodniczący KE Siim Kallas. – Zgodnie z naszą polityką sumowania wszystkich kosztów towarzyszących, najwłaściwszym rozwiązaniem okazuje się to, które jest najlepsze dla środowiska. Nasz portal dopomoże niezdecydowanym w wyszukaniu nie tylko najbardziej oszczędnych, ale również najmniej szkodliwych dla środowiska pojazdów.

Portal poświęcony pojazdom, które przysłużą się ochronie środowiska opracowano pod kierunkiem Agencji Wykonawczej ds. Konkurencyjności i Innowacyjności.

źródło: ec.europa.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj