Ponad 2 tys. drzew posadzono w środę w Nadleśnictwie Stąporków (woj. świętokrzyskie) w ramach kampanii “Łączą nas drzewa”.

Udział w wydarzeniu brał wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, który mówił, że każdego roku w Polsce sadzi się 500 mln drzew. Zaznaczył jednocześnie, że konieczne jest przebudowywanie drzewostanów, aby były bardziej odporne na zjawiska atmosferyczne.

“Stąd też podejmowane są działania, aby obok kompleksów sosnowych pojawiły się drzewostany liściaste. Takie drzewostany stanowią też lepszą ochronę przed skutkami suszy czy powodzi” – powiedział.

Podkreślił, że wielogatunkowe drzewostany efektywniej akumulują dwutlenek węgla, przez co skuteczniej spowalniają zmiany klimatyczne. “Akcja +Łączą nas Drzewa+ ma spopularyzować inicjatywę, jaką jest sadzenie drzew. Wszyscy zwracamy dużo uwagi na otaczające nas środowisko – zwłaszcza teraz w okresie pandemii” – zwrócił uwagę.

Siarka dodał, że bezpośrednie spotkania z samorządowcami i leśnikami są okazją do poznania lokalnych problemów. “Łatwiej jest skoordynować działania inwestycyjne chociażby w zakresie budowy dróg leśnych czy zwiększania dostępności rezerwatów przyrody” – powiedział.

W akcję zaangażowali się lokalni samorządowcy i politycy. “Traktuję drzewa jak istoty żywe, które przynoszą nam różne dobrodziejstwa. Mieszkając w województwie świętokrzyskim nauczyłem się szanowania lasu” – mówił marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa zwracała uwagę, że lasy zajmują ponad 60 proc. obszaru gminy. Dodała, że zwiększanie lesistości jest jednym z elementów, który może przybliżyć gminę do odzyskania statutu uzdrowiskowego. Miejscowością, która około 100 lat temu pełniła taką funkcję była Czarniecka Góra. Obecnie władze gminy czynią starania, aby ten statut przywrócić.

Kampania „Łączą nas Drzewa”, została zainaugurowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów. Pomysłodawcą projektu realizowanego przy współpracy z Lasami Państwowymi jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Czytaj więcej

Skomentuj