Poseł J. Karnowski: Spółki wodno-kanalizacyjne chylą się ku upadkowi

Poseł J. Karnowski: Spółki wodno-kanalizacyjne chylą się ku upadkowi
25.04.2024, o godz. 13:51
czas czytania: około 3 minut
0

80 proc. przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych poniosło stratę za 2023 r. - wskazał prezes izby gospodarczej "Wodociągi Polskie" Paweł Sikorski podczas prac sejmowej komisji ws. wyznaczania cen wody. Z kolei poseł Jacek Karnowski (KO) ocenił, że spółki wodno-kanalizacyjne "chylą się ku upadkowi".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podczas środowego (24.04.2024) posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poruszono wątek cen wody i ścieków, które dotychczas wyznaczane były przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Członkowie komisji debatowali nad koniecznością prac nad zmianą przepisów w taki sposób, by to jednostki samorządowe mogły decydować o cenach wody.

Zdecydowana większość “na stracie”

64 proc. ankietowanych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych wskazało, że poniosło stratę na swojej działalności za pierwszy kwartał 2024 roku, a 80 proc. taką stratę poniosło za cały ubiegły rok – zauważył prezes izby gospodarczej “Wodociągi Polskie” Paweł Sikorski, odnosząc się do wyników badania, jakie “na dniach” przeprowadziła Izba.
Sikorski dodał, że 75 proc. przedsiębiorstw wstrzymało inwestycje i ograniczyło remonty, 35 proc. utraciło płynność finansową, a 40 proc. zmuszonych było zaciągnąć dodatkowe zobowiązania finansowe. “Ocena branży tych rozwiązań jednak jest negatywna, w związku z tym wnosimy o podjęcie prac” – podkreślił Sikorski.Poseł Jacek Karnowski (KO) stwierdził z kolei, że gdybyśmy zestawili inflację z podwyżkami cen wód w poszczególnych gminach i miastach, to zobaczylibyśmy “olbrzymie norzyce i rozwarcie”. Odniósł się w ten sposób do znacznych dysproporcji między wzrostem cen wody i pozostałych produktów.

“Pamiętajmy, że głównym kosztem ceny wody jest kwestia płacy – a płaca wzrosła o kilkadziesiąt procent – i koszt prądu, który wzrósł o kilkaset procent. Wobec tego przedsiębiorstwa i spółki wodno-kanalizacyjne chylą się ku upadkowi” – zaznaczył podczas posiedzenia komisji Karnowski.

Czy samorządy chcą podwyżek cen wody?

“Woda jest bardzo ważnym i podstawowym elementem życia i żaden samorządowiec – jeśli będzie miał wpływ na zatwierdzanie taryf, tak jak to było przez wiele lat – nie będzie swoich mieszkańców w żaden sposób obciążał nadmiernymi kosztami. (…) Każdy samorządowiec jest pod ręką mieszkańca – w małych gminach szczególnie – i rozliczani są z tego na bieżąco” – powiedział natomiast poseł Łukasz Horbatowski (KO).

W środę podczas posiedzenia Sejmu poseł Waldemar Buda (PiS) ogłosił, że minister infrastruktury Dariusz Klimczak planuje “uwolnić ceny wody”, w związku z czym “ceny wody podskoczą o kilkadziesiąt procent”. Domagał się, by marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwołał Konwent Seniorów i “zaczął pracować nad podwyżkami, które niechybnie zmierzają w kierunku Polaków”. Szef resortu infrastruktury odpowiedział posłowi Budzie. “Rząd nie przewiduje żadnych podwyżek (cen) wody. Planujemy zdecentralizować zarządzenie wodami. Polaków nie czekają żadne podwyżki wody, a pan powinien przestać kłamać” – powiedział Klimczak.

Powrót do rad gmin wyłącznej kompetencji do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki przewidują założenia do zmiany ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, oraz Prawa wodnego, przygotowywane przez Ministerstwo Infrastruktury. Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów założeń, projektowana zmiana przewiduje częściowy powrót do rozwiązań obowiązujących przed wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024