Na placu Wolności w Bydgoszczy trwają prace przy odnowieniu misy, w której ponownie stanie odtworzona fontanna „Potop”.

W pierwszym etapie prac odnowiona zostanie misa wraz z mozaiką, która w latach powojennych została zalana asfaltem. Roboty obejmą też remont instalacji podziemnych. W drugim etapie uporządkowany zostanie teren wokół fontanny, wykonane zostanie także oświetlenie miejsca. Wszystkie wymienione prace sfinansuje miasto.

Jednocześnie trwa prowadzona przez Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop” zbiórka pieniędzy na rekonstrukcję rzeźby. Pierwszy jej element, niedźwiedzica, przyjechał do Bydgoszczy w kwietniu br., w dniu 663 urodzin miasta.
 
Pierwotna fontanna została odsłonięta w Bydgoszczy 23 lipca 1904 r. Jej autorem był berliński artysta – rzeźbiarz Ferdinand Lepcke (1866-1909). Jest on też autorem symbolu Bydgoszczy – „Łuczniczki”, która stoi w mieście od 1910 roku. Fontanna „Potop” przedstawiała sceny z biblijnego potopu: grupę ludzi i zwierząt ratujących się przed wznoszącą się wodą. Kopie bydgoskiej rzeźby stanęły w rodzinnym mieście rzeźbiarza w Coburgu (Bawaria) i w Eisleben (Sachsen – Anchalt). Rzeźby z Bydgoszczy w styczniu 1943 roku i z Eisleben w grudniu 1942 roku zostały przetopione na cele wojenne.

źródło: bydgoszcz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj